Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Tiesībsargs pārmet valdībai kavēšanos ar zāļu dārdzības problēmas risināšanu

Foto: www.pixabay.com

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lai arī zāļu cenas Latvijā ir vidēji augstākas nekā citās Eiropas Savienības valstīs, valdība, neskaidrojot iemeslus, kavējas izskatīt un apstiprināt Veselības ministrijas (VM) piedāvātos risinājumus zāļu cenu samazināšanai, secinājis tiesībsargs Juris Jansons.

VM ziņojumā ietverti vairāki risinājumi, kas paredz pārskatīt zāļu cenas veidošanās principus, samazinot zāļu cenas aptiekās. Piemēram, noteikt, ka kompensējamo zāļu aptiekas cena ārpus kompensācijas sistēmas nedrīkst būt augstāka par šo zāļu aptiekas cenu. Tāpat VM paredzējusi noteikt, ka nekompensējamo un bezrecepšu zāļu cena nepārsniegs šo zāļu ražotāja realizācijas cenu vai vairumtirdzniecības cenu Igaunijā un Lietuvā. Arī zāļu uzcenojums, VM ieskatā, nedrīkst būt augstāks par uzcenojumu Lietuvā vai Igaunijā.

Lai uzlabotu iedzīvotāju veselību, novērstu dažādu saslimšanu komplikāciju un mazinātu invaliditātes risku, zālēm ir jābūt pieejamām un to lietošanai – rūpīgi izvērtētai, uzsvēra tiesībsargs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jansons atsaucas uz pētījumiem, kur tiek salīdzinātas zāļu cenas dažādās valstīs un tiek ņemta vērā iedzīvotāju pirktspēja, kas liecina par zāļu finansiālās pieejamības problemātiku Latvijā. 

Viņš norādīja, ka ziņojums ir iesniegts Ministru kabinetā 2022.gada nogalē, bet vēl joprojām nav virzīts apstiprināšanai. Tiesībsargs atsaucās uz VM sniegto informāciju, ka ziņojums netiekot apstiprināts, jo ir saņemti “būtiski farmācijas nozares iebildumi”, savukārt Finanšu ministrija neatbalsta samazināt pievienotās vērtības nodokļa likmi zālēm no 12% uz 5%.

Lai arī farmācijas nozares iebildumi ir vērtējami, tie nedrīkst kavēt ziņojuma apstiprināšanu, jo Satversme ikvienam garantē tiesības uz veselības aizsardzību, savukārt zāļu pieejamība par saprātīgu cenu ir “neatņemams kvalitatīvas veselības aprūpes elements”, uzsver Jansons, aicinot Ministru prezidentu un Saeimu nekavējoties rast risinājumu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Valdībai uz tiesībsarga izteikto neapmierinātību jāsniedz atbilde līdz šī gada 30.jūnijam.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.