Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Sāksies deputātu kandidātu sarakstu iesniegšana 14.Saeimas vēlēšanām

No šodienas līdz 2.augustam norisināsies partiju deputātu kandidātu sarakstu iesniegšana 14.Saeimas vēlēšanām, aģentūru LETA informēja Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) pārstāve Laura Krastiņa.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Plānots, ka pirmie plkst.10 CVK, Smilšu ielā 4, deputātu kandidātu sarakstu un priekšvēlēšanu programmu 14.Saeimas vēlēšanām iesniegs partiju apvienība “Attīstībai/Par!”, aģentūru LETA informēja AP pārstāvis Edgars Barbaks.

Kandidātu sarakstu vēlēšanām drīkst iesniegt reģistrētas partijas, kuras dibinātas ne vēlāk kā gadu pirms vēlēšanām un kurās ir ne mazāk kā 500 biedru. Ja kandidātu sarakstu iesniedz partiju apvienība, tajā ietilpstošajām partijām arī jābūt dibinātām ne vēlāk kā gadu pirms vēlēšanām un apvienībā kopā jābūt ne mazāk kā 500 biedriem, skaidroja CVK pārstāve.

Kandidēt Saeimas vēlēšanās drīkst Latvijas pilsoņi, kas vēlēšanu dienā vecāki par 21 gadu, ja uz viņiem neattiecas kāds no Saeimas vēlēšanu likuma ierobežojumiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kandidātu saraksti jāiesniedz vai nu CVK klātienē vai arī attālināti kandidātu sarakstu gatavošanas lietojumprogrammā. Pirms pretendentu sarakstu iesniegšanas partijai bankas kontā jāiemaksā drošības nauda 1400 eiro apmērā.

Pēdējā dienā, 2.augustā, kandidātu sarakstus pieņems no iesniedzējiem, kuri ieradušies CVK vai attālināti iesnieguši kandidātu sarakstus līdz plkst.18 un kuru iesniedzamie dokumenti atbilst iesniegšanas prasībām.

Savukārt piedalīties vēlēšanās jeb balsot tiesības būs Latvijas pilsoņiem no 18 gadu vecuma. Vēlēšanās uz nākamajiem četriem gadiem tiks ievēlēti 100 parlamenta deputāti, norādīja CVK.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Iedzīvotāji Saeimas vēlēšanās varēs balsot jebkurā vēlēšanu iecirknī Latvijā vai ārvalstīs. Vēlētāji ārvalstīs varēs arī izmanot iespēju balsot pa pastu, skaidroja Krastiņa.

Noteiktos vēlēšanu iecirkņos Latvijā septembra beigās jeb vēlēšanu nedēļas pirmdienā, ceturtdienā un piektdienā varēs nodot balsi glabāšanā jeb pēc būtības nobalsot iepriekš. Tāpat būs iespēja balsot savā atrašanās vietā, ja vēlētāja veselības stāvokļa, slimnieka aprūpēšanas vajadzības vai atrašanās ieslodzījuma vietā dēļ nebūs iespējams nobalsot vēlēšanu iecirknī klātienē.

Kā atzīmēja CVK, Rīgas vēlēšanu apgabalā 14.Saeimas vēlēšanās būs 36 deputātu vietas, Vidzemes vēlēšanu apgabalā – 26 deputātu vietas, Latgales un Zemgales vēlēšanu apgabalos katrā pa 13 deputātu vietām, bet Kurzemes vēlēšanu apgabalā – 12 deputātu vietas.

Vienu un to pašu kandidātu atļauts pieteikt tikai vienā vēlēšanu apgabalā.

Parasti CVK lēmumu par saraksta reģistrāciju pieņem trīs dienu laikā pēc saraksta iesniegšanas. CVK lēmumu par kandidātu saraksta reģistrēšanu vai atteikumu reģistrēt kandidātu sarakstu, kā arī par pieteiktā kandidāta svītrošanu no reģistrētā kandidātu saraksta varēs pārsūdzēt Administratīvajā apgabaltiesā.

Savukārt 18.jūlijā noslēgsies pieteikumu iesniegšana vēlēšanu iecirkņu ārvalstīs izveidei, kam sekos arī vēlēšanu iecirkņu saraksta ārvalstīs apstiprināšana. Līdz 18.jūlijam vēlēšanu iecirkņa izveidošanu var pieteikt arī uz kuģiem ar Latvijas karogu, kas pierakstīti Latvijā. Pasta balsošanai no ārvalstīm savukārt, kā atzīmēja Krastiņa, vēlētāji varēs pieteikties no 23.jūlija līdz 9.septembrim.

Balsošana Saeimas vēlēšanās tiks organizēta arī karavīriem un zemessargiem, kuri pilda dienesta pienākumus starptautisko operāciju rajonos.

14.Saeimas vēlēšanās vēlētāju uzskaitei vēlēšanu iecirkņos tiks lietots elektronisks tiešsaistes vēlētāju reģistrs, kas, kā pauž CVK, padarīs ērtāku dalību vēlēšanās vēlētājiem, kuriem ir tikai elektroniskā identifikācijas (eID) karte. Šiem vēlētājiem vairs nebūs nepieciešama vēlētāja apliecība, kuru pirms iepriekšējām vēlēšanām bija jāizņem kādā no Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes teritoriālajām nodaļām.

Lai nodrošinātu, ka katrs velētājs balso tikai vienu reizi, vēlētāju uzskaitei spiedogs pasē vai vēlētāja apliecībā vairs netiks likts, un to aizstās atzīme elektroniskajā tiešsaistes vēlētāju reģistrā. Vēlēšanu iecirknī vēlēšanu komisijas darbinieks tiešsaistes reģistrā pārliecināsies par vēlētāja tiesībām balsot un atzīmēs, ka vēlētājs nobalsojis. Gadījumā, ja kādā vēlēšanu iecirknī tiešsaistes reģistrs tehnisku iemeslu dēļ nedarbosies, vēlētāji varēs nobalsot, izmantojot reģistrācijas aploksnes.

14.Saeimas vēlēšanas notiks 1.oktobrī.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.