Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Saeimā nonākusi iniciatīva par valsts apmaksātu zobārstniecību bērniem akūtās situācijās

Foto:pixabay.com

Izskatīšanai Saeimā nonākusi iedzīvotāju iniciatīva par valsts apmaksātu zobārstniecību bērniem akūtās situācijās, par kuru sabiedrības iniciatīvu portālā “Manabalss.lv” parakstījušies vairāk nekā 10 000 iedzīvotāji.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Atbilstoši Saeimas Kārtības rullim iedzīvotāju iniciatīvas skata parlamenta Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija.

Iniciatīvas pārstāve, Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības vadītāja Inga Vanaga uzsvērusi, ka ir jāpanāk, lai katrā Latvijas reģionā ir pieejami, valsts apmaksāti zobārstniecības pakalpojumi visu diennakti bērniem līdz 18 gadu vecumam.

Viņa iepreikš skaidroja, ka saskaroties ar akūtu situāciju, īpaši pēc darba laika, brīvdienās un svētku dienās, nav iespējams saņemt valsts apmaksātus zobārstniecības pakalpojumus. Privātā sektora zobārstniecības prakses piedāvā pakalpojumus visu diennakti, septiņas dienas nedēļā, taču ne visām ģimenēm ir pietiekami finanšu līdzekļi, lai to atļautos, paudusi Vanaga.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Zobārstniecības pakalpojumam ir jābūt pieejamam visu diennakti, lai nepieļautu situāciju, ka neatliekamā medicīniskā palīdzība netiek sniegta kādā noteiktā jomā, īpaši bērniem,” uzskata iniciatīvas autore.

Vienlaikus tika atzīmēts, ka 2016.gadā Latvijas iedzīvotāju veselību ietekmējošo paradumu pētījums liecināja, ka 79,2% respondentu kā būtiskāko iemeslu zobārsta neapmeklēšanai norāda, ka nevar to atļauties.

Tāpat daudzas ģimenes saskārušās ar garajām rindām, lai saņemtu valsts apmaksātos zobārstniecības pakalpojumus. Jāgaida esot vairāki mēneši, nereti pat līdz gadam, informēja Vanaga, uzsverot, ka līdz ar to daudzi nevar laicīgi saņemt nepieciešamo pakalpojumu, un zobu veselības stāvoklis pasliktinās, kas savukārt var izraisīt jau akūtas problēmas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viņa norādīja, ka arī Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā nav pieejami zobārsta pakalpojumi visu diennakti akūtu situāciju risināšanai.

“Tas ir traģiski, ja valsts nevar palīdzēt bērnam, kad ļoti sāp un kad tiek pat apdraudēts citu zobu veselības stāvoklis. Ir jāpanāk, lai bērns zina – ja ļoti sāp, tad viņam palīdzēs! Bērnam nav jādzird: “Meitiņ, dēliņ, pacieties. Mēs meklējam un nevaram atrast zobārstu.” Vecākiem ar raudošiem bērniem nebūtu jāsēž garajās “dzīvajās” rindās pie zobārsta vai profesionālajā, bet noslogotajā, Rīgas Stradiņa Universitātes Stomatoloģijas institūtā ar cerību, ka speciālists paspēs pieņemt un palīdzēt līdz darba dienas beigām,” paudusi iniciatīvas autore.

Tāpēc Vanaga aicina spert pirmo soli, lai panāktu valsts apmaksātus diennakts zobārstniecības pakalpojumus katrā Latvijas reģionā. Un pēc tam – pietiekama finansējuma piešķiršanu savlaicīgai zobārstniecības pakalpojuma saņemšanai, lai mazinātu šīs ārkārtas situācijas. 

Idejas iniciatori prasa Saeimai, lai tuvākajā budžeta gadā pēc iniciatīvas iesniegšanas tam tiktu rasts finansējums. Idejas autori piedāvā divus iespējamos risinājumus – viens paredz piešķirt finansējumu, lai nodrošinātu darba algas zobārstniecības speciālistiem, kā arī lai nodrošinātu atbilstīgus resursus pakalpojuma sniegšanai – telpas, iekārtas, medikamentus u.c., savukārt otrs risinājums paredz izstrādāt mehānismu, kā kompensēt 100% apmērā izdevumus par bērnam līdz 18 gadu vecumam ārkārtas situācijā sniegto zobārstniecības pakalpojumu.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.