Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Pulksteņu pārregulēšana turpinās

Foto: Pexels

Svētdien Latvijā notiks kārtējā pāreja uz ziemas laiku, kad pulksteņrādītājus pagriezīsim vienu stundu atpakaļ. Tā kā Eiropas Savienības līmenī vienots redzējums par jauniem nosacījumiem attiecībā uz laika maiņu divas reizes gadā nav vēl panākts, šobrīd joprojām ir spēkā iepriekš apstiprinātā kārtība – vasaras laiks Latvijā ir spēkā no marta pēdējās svētdienas līdz oktobra pēdējai svētdienai. Līdz ar to pāreja uz vasaras laiku atkal notiks 2021. gada 28. martā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Inese Prisjolkova, grāmatu autore, “Pavasara studijas” vadītāja saka, ka laika mainīšana par stundu ir pretdabiska. “Dabā tā nav. Mūsu ķermenim tā nav. Smadzenes, iekšējie orgāni, ķermeņa ritmi ir saistīti ar gaismu nevis pulksteni. Ja pavasarī gaismas ir vairāk, cilvēka prāts ir optimistiskāks un šo pāreju iziet ir vieglāk, tad rudenī vakaru ātrā tumsas iestāšanās veicina tumšākas domas un drūmāku garastāvokli, ietekmē mūsu veselību un veiksmi. Mēs reti runājam par pavasara depresiju, visbiežāk tomēr par rudens depresiju,” saka I. Prisjolkova.

Kā labāk noskaņot sevi šim pārejas laikam, lasi 23.oktobra laikrakstā “Alūksnes un Malienas Ziņas” vai e-avīzē šeit.

Fakti

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

* Pāreju uz vasaras laiku Eiropas valstis ieviesa pagājušajā gadsimtā, lai taupītu enerģiju, jo īpaši kara laikā.

* Vasaras laiks Latvijā pirmo reizi ieviests 1981. gadā. Sākot no 1997. gada, vasaras laiks ir spēkā no marta pēdējās svētdienas līdz oktobra pēdējai svētdienai.

* Pētījumos gūtie pierādījumi liecina, ka pārejas uz vasaras laiku nodrošinātais elektroenerģijas ietaupījums ir maznozīmīgs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

* 2018. gadā Eiropā aktualizēja jautājumu par nepieciešamību pārskatīt pašreizējo pulksteņa pārregulēšanas kārtību. Eiropas Komisija veica ES dalībvalstu iedzīvotāju aptauju, kurā lielākā daļa pauda viedokli, ka pastāvošā kārtība būtu atceļama.

* Latvijas nacionālā pozīcija par sezonālās laika maiņas atcelšanu tika apstiprināta 2019. gada 19. februārī Ministru kabineta sēdē. Tā kopumā atbalsta atteikšanos no sezonālās laika maiņas un pēc jaunās direktīvas pieņemšanas ir gatava pāriet uz vasaras laiku un tajā palikt pastāvīgi.

* Līdz šim notikušās diskusijas liecina, ka piemērotākais laiks sezonālās laika maiņas atcelšanai būtu 2021. gads, tomēr diskusijas vēl turpinās.

Avots: lvportals.lv

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.