Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Plāno atteikties no obligātās pārvalžu izveidošanas visos pagastos

Foto: Pixabay
Attēlam ilustratīva nozīme

Pagasta pārvalžu izveidošana visos pagastos varētu nebūt obligāta, šodien Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēdē teica Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (AP), informējot par jaunā Pašvaldību likuma izstrādi. “Alūksniešiem.lv” uzzināja aģentūrā Leta.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ministrs skaidroja, ka pašvaldības pašas varētu izlemt, kuros pagastos ir nepieciešams veidot pārvaldi, kuros nē, un cik daudz šādu pārvalžu ir jāveido.

Atbildot uz deputātu jautājumiem, ministrs skaidroja, ka jau pašlaik pašvaldībām ir iespēja pieņemt lēmumu apvienot pagasta pārvaldes, prasot ministrijas akceptu. Šādi Latvijā ir bijuši kādi pieci gadījumi.

Būtiskākais iemesls, kādēļ obligāto prasību par pārvalžu izveidi plānots atcelt, ir neviendabība. Mazākajā pagastā dzīvo ap 60 iedzīvotājiem, bet lielākajā – 22 000. Tādēļ plānots saglabāt principu – nodrošināt visus pakalpojumus un pakalpojumu pieejamību, bet dot iespēju pašvaldībai izvēlēties formu, kā to paveikt.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jaunajā likumā paredzēts definēt, kas ir domes slēgtās sēdes un kādos gadījumos tās ir iespējas sasaukt.

Paredzēts arī noteikt, ka, lai sasauktu domes ārkārtas sēdi, būs nepieciešams definēt domes sēdes sasaukšanas pamatojumu.

Jaunajā likumā plānots atcelt ierobežojumu domes komiteju locekļu skaitam, saglabājot proporciju starp ievēlētajiem vēlēšanu sarakstiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kā informēja ministrs, likumā paredzēts sašaurināt Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas kompetenci saistošo noteikumu pirmskontroli, atceļot prasību caurskatīt visus saistošos noteikumus pirms to publicēšanas. Lai ikviena persona zinātu savas tiesības un būtu pieejams normatīvais akts, kas to nosaka, saistošos noteikumus publicēs portālā “likumi.lv”.

Pirms saistošo noteikumu izdošanas paredzēts prasīt sabiedrības viedokli.

Būtiski plānots palielināt sabiedrības iesaisti pašvaldības darbā, piemēram, ieviešot līdzdalības budžetu, izveidot iedzīvotāju konsultatīvo padomi, kā arī noteikt iespēju pašvaldības iedzīvotājiem iesniegt domei kolektīvo iesniegumu.

“Kopš likuma “Par pašvaldībām” pieņemšanas 1994.gadā ir notikušas ievērojamas izmaiņas valsts pārvaldē kopumā, tai skaitā veikta virkne uzlabojumu, lai mazinātu administratīvo slogu, normatīvo aktu apjomu un uzlabotu sniedzamo publisko pakalpojumu kvalitāti. Pašvaldību darbā un to pārraudzībā nepieciešams jauns, mūsdienīgs tiesiskais regulējums, kas būs stabils pamats pašvaldību darba organizēšanā un novērsīs identificētās likuma nepilnības,” skaidro Pūce.

Likumprojekta izstrādē notiek aktīvs darbs ar pašvaldību pārstāvošajām nevalstiskajām organizācijām un nozaru ministrijām. Ministrijai likumprojekts valdībā jāiesniedz līdz oktobra beigām.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.