Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Lūdz ziņot par novērotiem mājas strazdiem ar gredzeniem

Bilde fotografēta pērn Zeltalejā, autors – Ivo Dinsbergs

Kopš 2020. gada Latvijas Universitātes Bioloģijas institūta Ornitoloģijas laboratorija pēta mājas strazdu (Sturnus vulgaris) ligzdošanu Latvijā un ceļošanu uz ziemošanas vietām. “No diviem parauglaukumiem viens atrodas pie Engures ezera, bet otrs – Gulbenes novadā, kur Stradu (tātad – strazdu) pagasta Zeltalejā ir izlikti 100 strazdu būri. Šajos būros iepriekšējos gados ir ķerti un gredzenoti gan vecie putni, gan apgredzenoti mazuļi. Pie tam daļa veco putnu aprīkoti ar ģeolokātōru – ap 1,5 g smagu ierīci, kas reģistrē gaismu, gaisa spiedienu, temperatūru un putna aktivitāti. Lai šos datus iegūtu, mums – zinātniekiem putns ir jānoķer otrreiz un uztvērējs jānoņem. Mēs darbu pie gan Zeltalejā, gan pie Engures ezera turpinām arī šogad, taču nav izslēgts, ka kāds mājas strazds varētu izvēlēties ligzdot arī kaimiņu pagastos vai pat novados. Tādēļ ir ļoti liels lūgums ziņot (oskars.keiss@lu.lv , 29236300) par novērotiem mājas strazdiem ar gredzenu uz kājas,” aicina LU Bioloģijas institūta vadošais pētnieks Oskars Keišs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pētnieki būs ļoti pateicīgi par ikviena gredzenota putna ziņojumu un vēl pateicīgāki, ja māju īpašnieki atļaus putnu sagūstīt, noņemt datu uztvērēju (ģeolokātoru) un putnu atkal atlaist brīvībā. Šogad tiks uzsākta arī parauglaukuma veidošana Balvu novada Briežuciema pagastā, taču tur līdz šim vēl nav apgredzenots neviens strazds, tādēļ varbūtība ieraudzīt apgredzenotu putnu ir maza – no apgredzenotajiem zvirbuļveidīgajiem putniem atrod apmēram tikai vienu no 300 apgredzenotiem putniem.

“Līdzšinējā datu analīze ir parādījusi, ka pieaugušie (vecie) mājas strazdi dzimto – Gulbenes novadu atstāj uzreiz pēc ligzdošanas jūnijā un līdz aizceļošanai uz ziemošanas vietām Lielbritānijā, uzturas Polijā un Vācijā. Turpretim Engures ezera apkārtnē vecie mājas strazdi uzturas līdz pat oktōbŗa beigām– novembŗa sākumam, un tad tie aizlido uz ziemošanas vietām Lielbritānijā. Lielākā daļa mājas strazdu migrācijas lidojumu notiek naktī paceļoties līdz pat 2500m augstumam un nepārtraukti lidojot līdz pat 22 stundām. Parasti gan lidojumi nav ne tik augsti un arī nav tik ilgstoši,” norāda O. Keišs.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.