Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Lemj, ko darīt ar padomjlaika mantojumu

Pirms kāda laika daži alūksnieši nāca klajā ar ierosinājumu mainīt nosaukumu Pleskavas ielai, kas pašreizējo notikumu Ukrainā kontekstā raisa negatīvas emocijas. Tāpat arī Latvijas iedzīvotāji “šķēpus lauž” par vairākiem padomju varas propagandas pieminekļiem un apbedījuma vietām.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Par ielu nosaukumiem

Taisnība, ņemot vērā pašreizējo ģeopolitisko situāciju pasaulē, šie jautājumi ir aktuāli visā Eiropā un tostarp arī Latvijā. Diskusijas par šo tēmu uzsākusi arī Alūksnes novada pašvaldība. “Jautājums risināms kompleksi, un to var sadalīt trīs daļās. Alūksnē ar Krievijas vārdu saistīta tikai Pleskavas iela, jo jau pirms kāda laika esam atbrīvojušies no citiem padomju laika nosaukumiem, piemēram, Komjaunatnes iela. Pleskavas iela savu nosaukumu ieguvusi vēsturiski, krietni pirms padomju laikā veiktajām izmaiņām ielu nosaukumos, tādēļ tagad nosaukuma maiņa nav tik vienkārša – tam nepieciešams pamatojums,” laikrakstam saka Alūksnes novada domes priekšsēdētāja vietnieks tautsaimniecības jautājumos Druvis Tomsons.

Par pieminekļiem

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pie otrās problēmgrupas pieder pieminekļi, kas savulaik uzstādīti kā propagandas ieroči, bet zem tiem nav apbedījumu. Šāds piemineklis Alūksnē ir pirms pagrieziena uz Kalnadruvu mazdārziņiem. Tas uzstādīts par godu Sibīrijas Omskas/Tomskas divīzijai, Alūksnes pilsētas atbrīvotājiem 1944. gada 19. augustā. “Tie ir vēsturisko faktu sagrozījumi – tolaik Alūksne netika atbrīvota, bet gan okupēta. Šo pieminekli noņemt ir juridiski samērā vienkārši,” norāda D. Tomsons.

Par apbedījumiem

Visproblemātiskāk ir mainīt tās vietas, kurās ir apbedījumi. Kā zināms, Alūksnē tie ir Brāļu kapi pašā pilsētas centrā. “Veikt pārapbedījumus ir sarežģīti, jo šos darbus kavē 1994. gadā pieņemtais likums, kas aizsargā apbedījumus. Taču arī pie šī jautājuma pašvaldība strādā, meklējot juridiskos risinājumus, pētot likumisko bāzi, uz kuras pamata šo situāciju pilsētas centrā varētu mainīt. Par šo jautājumu lemj arī Saeimā, jo līdzīga problēma ir ne tikai Alūksnē. Ar apbedījumiem saistītie jautājumi ir sensitīvi. Mēs esam demokrātiska valsts, tādēļ tie jārisina ļoti uzmanīgi. Pilsētas centrā apbedītie cilvēki nav vainīgi pie radušās situācijas, tomēr tā ir jāmaina,” saka D. Tomsons.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Komentāri (1)

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.