Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

LANA: jaunieši alkoholiskos dzērienus lieto arvien atbildīgāk

Foto: Pexel
Attēlam ilustratīva nozīme

“Norstat Latvija” šā gada septembrī veica aptauju, lai noskaidrotu jauniešu alkohola lietošanas paradumus. Aptaujā konstatēts, ka teju puse no aptaujātajiem respondentiem alkoholu nelieto vispār vai lieto ļoti reti. Turklāt šie respondenti to dara visai atbildīgi. Savukārt nelielai daļai jauniešu joprojām ir vērojamas problēmas ar pārmērīgu un riskantu alkohola lietošanu. “Alūksniešiem.lv” vēsta LANA izpilddirektors Dāvis Vītols.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Iedzīvotāju aptaujā*, kas tika veikta šā gada septembrī, noskaidrots, ka 37% respondentu alkoholu lieto divas līdz četras reizes mēnesī un 34% respondentu – reizi mēnesī vai retāk. 14% respondentu alkoholu lieto divas līdz trīs reizes nedēļā. Savukārt 12% aptaujāto respondentu alkoholu nelieto vispār. Lielākā daļa jeb 84% aptaujāto norādīja, ka kontrolē savu alkohola patēriņu un 81% seko līdzi patērētā alkohola izcelsmei.

Analizējot izdzerto alkoholisko dzērienu devu skaitu vienā reizē, 49% respondentu norādīja, ka izdzer vienu līdz divas devas un 33% respondentu – trīs līdz četras devas. Vairāk par piecām devām vienā alkohola lietošanas reizē, kas jau tiek uzskatīta par pārmērīgu jeb riskantu alkohola lietošanu, izdzer 18% respondentu. Pēc Veselības ministrijas izstrādātajiem norādījumiem, viena alkohola deva atbilst 12g tīra alkohola. Piemēram, 1 alus bundža (330ml, 4,7% stiprums, satur 12,3 g tīra alkohola), 1 glāze vīna (140ml, 11% stiprums, satur 12,2 g tīra alkohola) vai 1 glāzīte stiprā alkohola (40 ml, 40% stiprums, satur 12,6g tīra alkohola). Plašāka informācija par alkohola vienībām pieejama interneta vietnē http://www.atbildigi.lv/alkohola-vienibas/.

“Pēc aptaujas datiem redzam, ka alkohola patēriņa paradumos varam vērot izmaiņas un arvien vairāk Latvijas jaunāko iedzīvotāju pievērš uzmanību patērētā alkohola daudzumam, biežumam un izcelsmei. Taču joprojām varam novērot, ka ir neliela daļa jauniešu, kas pārmērīgi lieto alkoholiskos dzērienus. Sabiedrības un īpaši jauniešu izglītošana par atbildīgu alkohola lietošanu ir viens no būtiskākajiem LANA sociālās atbildības darbības virzieniem. Jau vairākus gadus cenšamies radīt saistošu un jauniešus uzrunājošu saturu, lai pēc iespējas precīzāk informētu jauniešus par pārmērīgas alkohola lietošanas sekām. Lai veicinātu sabiedrības izglītošanu, esam adaptējuši arī Pasaules Veselības organizācijas izstrādāto AUDIT jeb Alkohola lietošanas traucējumu identifikācijas testu, kas pieejams LANA sabiedrības izglītošanas projekta vietnē atbildigi.lv,” stāsta LANA izpilddirektors Dāvis Vītols.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Laikā, kad Covid-19 ierobežojumi strauji mainīja ierasto ikdienu, mainījās arī iedzīvotāju iepirkšanās paradumi. Taču, kā liecina aptaujas dati, alkoholu joprojām visbiežāk iegādājas klātienē tirdzniecības vietās (pārtikas veikalos un/vai specializētajos dzērienu veikalos) – 97% respondentu. Alkoholu internetveikalos iegādājas vien 1% respondentu. Respondenti kā visbiežāk patērētos alkoholiskos dzērienus norādījuši alu, vīnu, sidru, viskiju, dzirkstošo vīnu vai šampanieti, rumu un degvīnu.

* “Norstat Latvija” aptauju veica laika posmā no 4. septembra līdz 8. septembrim, kopumā tiešsaistē aptaujājot 301 respondentu vecumā no 18–35 gadiem.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.