Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Lāči manīti arī Alūksnes novadā

Šoruden plašsaziņas līdzekļu uzmanības lokā nonāca divi pusaugu lāči, kuri bija redzēti Valkas un Smiltenes novados. Lielu popularitāti sociālajos tīklos ieguva video, kur ķepaiņi kādas mājas dārzā mielojas ar plūmēm. Citviet tie bija izpostījuši bišu stropus, uzlauzuši klēts durvis, saplēsuši labības maisus un izēduši graudus. Tagad abi notverti, iemidzināti un aizvesti katrs uz savu pusi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Bēg uz Latviju

Pēdējo nedēļu laikā izskanējušas ziņas, ka lāči redzēti arī Alūksnes pusē. Sociālajā tīklā “Facebook.com” kontā “Lāču izplatība Latvijā” Kaspars Podkalns ievietojis foto, kur redzami saplosīti labības ruļļi Bejā un arī dzīvnieka ķepu nospiedumi, savukārt alūksniete Linda Berkule lāci redzējusi Māriņkalnā.

“17. oktobra rītā medību platībās Bejā ieraudzīju, ka neilgi pirms manis tur bijis lācis. Par to liecināja saplosītie siena ruļļi un dzīvnieka ķepu nospiedumi. Šonedēļ viņa pēdas redzētas jau citā vietā,” stāsta mednieks K. Podkalns. Viņš atzīst, ka Bejas un Mālupes pusē lāči manīti pastāvīgi, bet tas īpaši netiek publiskots. Ir vairākas vietas, kur viņš pats tos redzējis, piemēram, uz lauka Mālupē. “Pirms vairākiem gadiem kanālā “Youtube” bija ievietots video, kur lācis Mālupes pagasta “Bitītēs” saplēsis bišu stropus. Mednieki runāja, ka kaut kas jādara, bet viss tā arī noklusa. Brūnie lāči Latvijā ir aizsargājamā suga un to medības nav atļautas. Igaunijā tas ir atļauts, tādēļ viņi bēg pie mums, jo te viņus neaiztiek, ir brīva vaļa. Lāči ir visās malās un viņu ir daudz,” saka K. Podkalns.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Labāk pasveicināt pa mašīnas logu

Lindas Berkules sastapšanās ar ķepaini notika 12. oktobrī un viņas stāsts par šo notikumu ir visai emocionāls, jo lāci savvaļā viņa redzēja pirmo reizi. “Tas bija tik satraucoši! Braucām no Alūksnes uz Māriņkalnu, bija jau patumšs, ap pulksten 19.30. Kādus 50 metrus pirms zīmes “Māriņkalns” mūsu ceļu šķērsoja pūkains dzīvnieks, bet tumsā bija grūti sazīmēt, kas tas ir. Apstājāmies ceļa malā un uzspīdinājām tālās gaismas. Zvērs arī bija apstājies ceļa malā, pagrieza galvu uz mūsu pusi un tad sapratām, ka tas ir lācis! Ķepainis bija vidēja lieluma. Tad viņš pagriezās un pāri pļavai un devās uz tuvējo mežu. Piezvanīju Ziemera pagasta pārvaldes vadītājai Ivetai Vārtukapteinei un izstāstīju, ka redzējām lāci. Domāju, arī viņa bija pārsteigta, izdzirdot šo ziņu,” stāsta Linda.

Viņa atzīst – tobrīd bijis tāds uztraukums par šo negaidīto sastapšanos, ka nav pat iedomājusies, ka varētu lāci nofotografēt vai nofilmēt. “Pēc dažām dienām nodomāju, kā tas var būt, ka man nav nevienas bildes vai video. Tagad ir žēl. Bet es saprotu, ka no lāčiem jāuzmanās un labāk viņiem sūtīt sveicienus caur mašīnas logu. Ceru, ka ķepainim viss ir labi un mēs viņu vairāk nesatiksim,” ar smaidu saka Linda.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Nav ziņu par postījumiem

Ziemera pagasta pārvaldes vadītāja Iveta Vārtukapteine teic, ka šis ir pirmais gadījums, kad iedzīvotāji ziņo par pagasta teritorijā manītu lāci. “Esmu informējusi vietējo mednieku kolektīvu, viņi ir zinoši un solīja novērot teritoriju, kurā manīts lācis. Iespējams, viņš pārvietojies no vienas teritorijas uz citu, bet šobrīd nav informācijas par kādiem bojājumiem vai postījumiem. Medīt lāčus nav atļauts, bet, ja būs atkārtots signāls, ar mednieku kolektīvu vērsīsimies pēc padoma un palīdzības Dabas aizsardzības pārvaldē,” teic I. Vārtukapteine un aicina iedzīvotājus ziņot, ja lācis pagasta teritorijā redzēts atkārtoti.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.