Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Kas ir “TikTok” un kādi drošības pasākumi jāievēro, to lietojot?

Foto: pixabay.com

Bērnu un pusaudžu vidū strauju popularitāti iemantojis sociālais medijs “TikTok”, kas pieaugušoauditorijā ir mazpazīstams. Turklāt, salīdzinot ar tādiem sociālajiem medijiem kā “Instagram”, “Facebook”,“YouTube”, veidi, kā bērns šajā platformā var saskarties ar drošības riskiem, tostarp kibermobingu jebemocionālo pazemošanu internetā, ir atšķirīgi, uzsver mobilo sakaru operatoru pārstāvji.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Informāciju sagatavoja mobilo sakaru operatora “Bite” komunikācijas speciālisti un Latvijas Drošāka interneta centrs.

“TikTok” ir sociālais medijs, kura darbības un popularitātes pamatā ir iespēja ar viedtālruni ne tikai veidot īsus, košus, radošus video ar dažādiem efektiem un filtriem, bet arī dalīties ar tiem, apskatīt un komentēt citu lietotāju radīto saturu, kā arī lejupielādēt to, dalīties ar to tālāk citos sociālajos medijos.

Jāpārliecinās pieaugušajiem

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ļaujot izmantot sociālos medijus, ir jāpastāsta par drošu, atbildīgu to lietošanu. Sociālie mediji ir un paliks daļa no mūsu visu ikdienas, taču, tikai izglītojoties un lietojot tos atbildīgi, mēs tur varam radīt pozitīvu un veselīgu vidi. Svarīgi pieminēt, ka teju ik gadu rodas jaunas platformas un mobilās lietotnes, kas iegūst strauju popularitāti skolas vecuma bērnu vidū. Pat ja paši vecāki tajās nav, ir jāseko līdzi, kādas iespējas piedāvā virtuālā pasaule un kuras no tām izmanto bērni. Pasaules dati rāda, ka “TikTok” ir 800 miljoni lietotāju, savukārt viens lietotājs tajā uzturas vidēji 50 minūtes dienā.

Ikviens tiktokeris ar savu video var nodot kādu vēstījumu draugiem un citiem lietotājiem. Vecākiem ir jāņem vērā, ka bieži vien bērni un pusaudži nejūt robežas un, cenšoties uzņemt pēc iespējas radošāku video, neviļus atklāj privātu informāciju vai rada nepiedienīgu, apkaunojošu, aizskarošu saturu, vienlaikus radot potenciālu risku saskarties ar kibermobingu.

Šī sociālā medija galvenā atšķirība ir tā, kas tas izaicina radīt humoristisku, pat muļķīgu video saturu, tāpēc bērniem ir grūti pašiem sajust “sarkanās līnijas”. Būtiski atcerēties, ka bērni šajā platformā ne tikai rada, bet arī skatās citu veidotu video saturu, kas var būt, piemēram, ar rupju lamāšanos un nepieklājīgiem žestiem vai pieaugušajiem paredzēts saturs, saka Latvijas Drošāka interneta centra (“Drossinternets.lv”) vadītāja Maija Katkovska.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Publisks vai slēgts?

Ja bērns vēlas lietot “TikTok”, vispirms ar to vajadzētu iepazīties vecākiem. Izpētot šajā platformā publicēto saturu, lietotnes darbību un funkcijas, kā arī citu lietotāju profilus pašiem, viņiem būs vieglāk identificēt potenciālos draudus, par kuriem brīdināt savu atvasi. Ja vecākiem ir “TikTok” konts, laiku pa laikam ir ieteicams apskatīt, kādu saturu bērns publicē, laikus lūdzot izdzēst tos video, kas var radīt nepatīkamas situācijas pašam bērnam vai kādam citam “TikTok” lietotājam.

Ja bērna vai pusaudža “TikTok” konts ir publisks, tas nozīmē, ka cilvēki no visas pasaules var apskatīt viņa ievietotos video, komentēt un pārpublicēt tos dažādās platformās, sazināties ar viņu. Taču ne visiem lietotājiem ir labi nodomi – šo risku ir būtiski apzināties ne tikai vecākiem, bet arī skaidrot bērniem. Slēgts konts palīdzēs izvairīties no nevēlamiem komentāriem, kā arī saskarsmes ar svešiniekiem. Tas nozīmē, ka pirms aktīvas “TikTok” lietošanas jāpastrādā ar drošības un filtrēšanas iestatījumiem.

Bērniem regulāri jāatgādina pamata drošības priekšnoteikumi, kas jāievēro, veidojot un publicējot lietotnē video, lai neapdraudētu sevi. Piemēram, nevajag uzņemt video, kur fonā var redzēt savas mājas numuru un ielas nosaukumu, jo tas var identificēt atrašanās vietu. Tāpat vasaras sezonā nevajag veidot video peldkostīmā vai kā citādi atkailināties. Nedrīkst bez atļaujas filmēt un publicēt aizskarošus video. Nekādā gadījumā nevajag uzsākt sarunas ar svešiniekiem vai darīt to, ko viņi liek.

Tāpat ir jāatgādina bērniem un pusaudžiem par rīcību, lietotnē sastopoties ar pārkāpumiem – vispirms par šo situāciju ir jāpastāsta vecākiem vai kādai citai pieaugušai uzticības personai. Ja kāda lietotāja uzvedība ir aizdomīga vai aizskaroša, pazemojoša – šis tiktokeris noteikti ir jānobloķē.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.