Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Ieteikumi drošai braukšanai ceļu uzturēšanas un remontdarbu laikā

VAS Latvijas autoceļu uzturētājs (LAU) informatīvās kampaņas “Nebrauc man virsū” sociālā eksperimenta laikā novērots, ka remontdarbu un ceļu uzturēšanas darbu laikā daļa no transportlīdzekļu vadītājiem pārkāpj ceļu satiksmes noteikumus, tādējādi apdraudot savu, citu satiksmes dalībnieku un darbinieku drošību. Lai gan attiecīgie ceļu posmi aprīkoti ar ātruma ierobežojumu un brīdinājuma ceļa zīmēm, tomēr 53% autovadītāju tās neievēro, liecina LAU veiktā aptauja. Lai mazinātu ceļu satiksmes negadījumu risku, kā arī atgādinātu par drošu pārvietošanos remontdarbu un ceļu uzturēšanas posmos, Drošas braukšanas skolas eksperts Edmunds Ozolnieks apkopojis piecus svarīgākos padomus, kas noderēs ikvienam autovadītājam.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Apzinies savu braukšanas ātrumu!

Lai savlaicīgi varētu reaģēt bīstamās situācijās uz autoceļa, ir jāizvēlas drošs braukšanas ātrums, kam ir jābūt ikviena autovadītāja prioritātei. Tomēr satiksmes dalībnieki remontdarbu posmos nereti dod priekšroku lielākam ātrumam nekā atļautais, pārvietojoties līdz pat 80 kilometriem stundā atļauto 50 km/h vietā, secināts LAU veiktā sociālajā eksperimentā “Nebrauc man virsū!”. Tomēr Ozolnieks atgādina, ka bremzēšanas distance ir jāizvērtē, jo, pārvietojoties ar šādu ātrumu, sākot bremzēt 100 metru pirms šķēršļa jau var būt par vēlu, izraisot spēcīgu sadursmi. Savukārt, ja priekšā atrodas gājējs, sekas var būt letālas. Arī gadījumā, kad ātrums tiek palielināts tikai līdz 60 km/h atļauto 50 km/h vietā, nodarītie miesas bojājumi var būt smagi. Tādējādi, pirmkārt, autovadītājiem jāapzinās savs ātrums un jāpārdomā katra rīcība, jo atļautā ātruma robežās auto vienā sekundē var nobraukt līdz 30 metriem.

Pārsniedzot 10 km/h, ir tikai 3 minūšu ieguvums. Risks dzīvībai palielinās– vai ir tā vērts?

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Braukšana pārdroši lielā ātrumā rada riskus, kā arī pārāk lēna pārvietošanās izraisa paaugstinātas bīstamības situācijas. LAU aptaujā par autovadītāju paradumiem ceļu uzturēšanas un remontdarbu laikā vairums respondentu, kuri neievēroja ierobežojošās ceļa zīmes, kā iemeslu norādīja steigšanos. Tas ir pierādīts, ka steigties nav jēgas, jo autovadītāji, kuri par 10 km/h pārsniedz atļauto braukšanas ātrumu, galamērķī nokļūst aptuveni 3 minūtes ātrāk, mērojot 50 kilometru distanci. Šoferi ir gatavi riskēt ar līdzcilvēku un citu ceļu satiksmes dalībnieku dzīvību minimālas laika ekonomijas dēļ. Svarīgi atcerēties, ka īstermiņa apgrūtinājums ceļu remontdarbu vietā atmaksājas ilgtermiņā, jo pēc darbu veikšanas tiek uzlaboti braukšanas apstākļi. Tāpēc atgādinām, ka ir svarīga autovadītāju pacietība autoceļu uzturēšanas un remontdarbu laikā. Valsts autoceļu ikdienas uzturēšanas darbu laikā tiek noteikti īslaicīgi satiksmes ierobežojumi un tā netiek apturēta, jo tie tiek veikti kustībā. Pamanot autoceļu uzturēšanas darbus, autobraucējiem ir jāsamazina ātrums un jābrauc uzmanīgi, lai neapdraudētu darbiniekus un arī citus satiksmes dalībniekus.

Apdzen atbildīgi!

Viens no bīstamākajiem manevriem, ko veic transportlīdzekļu vadītāji, ir apdzīšana, kuras laikā satiksmes dalībnieki pārkārtojas pretējā vai blakus esošajā braukšanas joslā. Autovadītājiem ir jāizprot citu ceļu satiksmes dalībnieku braukšanas stils, laika apstākļi, gabarīti un jauda, lai pārliecinoši veiktu apdzīšanas manevru. Protams, nav drošu apdzīšanas padomu, jo katram autovadītājam attiecīgā situācija ir jāizvērtē individuāli, bet jādomā par pareizu trajektoriju un pietiekamu distanci ar apdzenamo transportlīdzekli. Būtiski atcerēties, ka sastrēgumu laikā ir jāiekļaujas satiksmes plūsmā, neatstājot pārāk lielu distanci starp mašīnām, lai neradītu iespēju autovadītājiem kļūt agresīviem un veikt apdzīšanu vietās, kas var būt arī nepārredzamas, pirms ceļu uzturēšanas vai remontdarbiem. Par drošiem braukšanas apstākļiem ir jāpārliecinās un jāprognozē situācija pretējā joslā pietiekami tālredzīgi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Izvērtē ceļa segumu!

Ceļa zīmes remontdarbu posmos tiek izvietotas ar mērķi rūpēties par satiksmes dalībnieku drošību un informētu par iespējamiem šķēršļiem uz autoceļa. Jāņem vērā, ka arī pēc remontdarbiem uz noteiktu laiku var tikt izvietotas ātruma ierobežojuma 70 km/h un brīdinājuma ceļa zīme „Uzbērta grants vai šķembas“, lai pēc remontdarbiem apstrādātā virsma iegūtu vēlamo darba rezultātu un nodrošinātu atbilstošu kvalitāti. Tas ir nepieciešams, lai bitumena emulsijas un šķembu kārta saformētos. Savukārt autovadītājiem jābūt uzmanīgiem, jo šajā periodā ceļa segums, var būt slidens un izraisīt riepu izslīdēšanu.

Pārliecība, nevis pašpārliecība

Autovadītāji ar laiku jūtas pietiekami pieredzējuši, tāpēc sāk braukt agresīvi un, iespējams, pārgalvīgi. Svarīgi nezaudēt modrību, lai pārliecība nekļūst par pašpārliecinātību, kad tiek pārvērtētas savas spējas savaldīt mašīnu riskantu manevru gadījumā. Neatkarīgi no braukšanas stāža pārliecinoši braukt varam, bet arī pieredzējušiem autovadītājiem zināšanas ir jāatsvaidzina un uz ceļa jābūt vērīgiem. Aicinu pārliecināties par pilnīgu ceļu satiksmes drošību uzturēšanas un remontdarbu vietās, jo uzņemtais ātrums var būt pārāk ātrs, kas var izraisīt avāriju ar cilvēkiem, kuri strādā uz ceļa. Cienīsim darbiniekus, kuri veic autoceļu uzturēšanas un remontdarbus, lai nodrošinātu kvalitatīvākus ceļus un veidotu apzinīgu braukšanas kultūru Latvijā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.