Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Glābēji aicina vecākus skaidrot bērniem atrašanās uz ledus bīstamību

Foto: http://www.dobrepole.com.ua/

Glābēji aicina vecākus aktīvāk skaidrot bērniem atrašanās uz ledus bīstamību, informē Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) preses pārstāve Agrita Vītola.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viņa stāstīja, ka jau iedzīvotāji informējuši VUGD par to, ka uz ūdenstilpēm atrodas bērni. Vakar Rīgā, Uzvaras parkā, uz dīķa ledus uzturējās bērni, kuri, pamanot ugunsdzēsēju automašīnu, gan aizbēguši.

VUGD pārstāve aicināja vecākus pārrunāt ar bērniem drošību uz ledus, bet galvenais būt par labu piemēru saviem bērniem un neiet uz ledus, kamēr tas ir plāns un var ielūzt.

Vītola aicināja arī mājdzīvnieku saimniekus rūpīgāk pieskatīt savus mīluļus, dodoties ar tiem pastaigās gar ūdenstilpēm. Pašlaik ledus ir trausls un nereti arī mājdzīvnieki, uzskrienot uz ledus, tajā ielūzt.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jāatceras, ka ledus kārta uz ūdenstilpēm neveidojas vienmērīgi. Tā ir biezāka pie krastiem, bet ūdenstilpes vidū var būt plāna. Tāpēc cilvēkiem bieži veidojas maldīgs priekšstats, ka ledus ir izturīgs.

Ja cilvēks ielūzt ledū, ir jāsaglabā miers, jātur galva virs ūdens – var galvu mazliet atmest atpakaļ. Glābēji iesaka nekustēties haotiski, lai nezaudētu spēkus, tā vietā vienmērīgi kustināt kājas, it kā griežot velosipēda pedāļus. Jāelpo ir pēc iespējas lēnāk un dziļāk, kā arī iespējami skaļi jāsauc palīgā.

Ja soma vai smags mētelis velk uz leju, var mēģināt noņemt tos.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Glābēji skaidro, ka ledus ir plāns vietā, kur cilvēks ielūza, bet tā vietā, kur viņš stāvēja pirms iekrita, jābūt noturīgākam, tādēļ jāpagriežas ar seju uz to vietu, no kurienes nākts un jānoliek rokas uz ledus, jāizstiepj tās, cik iespējams tālāk un jāmēģina uzgulties uz ledus malas ar krūtīm un izstumties no ūdens.

Kad izkļūts uz ledus, nevajag uzreiz celties kājās, labāk ritināties prom no bīstamās vietas. Rāpot uz krastu pa to pašu ceļu, pa kuru nākts, rekomendē glābēji.

Tiekot krastā nedrīkst apstāties, bet jāskrien uz tuvāko silto vietu.

Gadījumā, ja redz ielūzušu cilvēku, nekavējoties jāzvana 112, dispečeram jānosauc adrese vai jāizskaidro, kā piebraukt pie notikuma vietas, jāatbild uz visiem dispečera jautājumiem.

Lai palīdzētu, ielūzušajam jātuvojas rāpus vai guļus, netuvojoties līdz pašai ielūzuma vietai. Ielūzušajam apmēram no 2-5 metru attāluma jāpamet aukla, sasieti apģērba gabali, garš koks vai kāds cits priekšmets. Ja glābēji ir vairāki, jāievēro, ka vienam no otra jāatrodas 2-3 metru attālumā.

Izvelkot cietušo uz ledus vai pašam izkļūstot uz ledus, rāpus jāvirzās prom no bīstamās vietas līdz krastam.

VUGD aicina iedzīvotājus būt līdzatbildīgiem, neriskēt ar savu veselību un dzīvību, kā arī nepaiet vienaldzīgi garām, ja redzat, ka bērni vai jaunieši slidinās pa nedrošo ledu – brīdiniet viņus par bīstamību.

Kā vēstīts, ielūztot ledū, decembrī dzīvību zaudējušas deviņas personas.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.