
V. Grīviņa foto.
Pie Latvijas vēsturisko krogu kataloga sagatavošanas Historia.lv sāka strādāt 2021. gadā. Šobrīd noslēgumam pamazām tuvojas pilotprojekts – VKKF atbalstīta divu Vidzemes seno lielceļu posmu krogu fotofiksācija un aprakstu sagatavošana. Viens no posmiem – Straupe-Valmiera (24 krogi) – jau ir pabeigts, otrs – Koknese-Cesvaine-Alūksne-Ziemeri (39 krogi) – vēl jāpabeidz, vietnē Facebook informē Historia.lv redaktors un ilgtermiņa projekta “Latvijas vēsturisko krogu katalogs” vadītājs Valters Grīviņš.
Krogi – ceļu vēstures būtiska daļa
Ierosme šī darba uzsākšanai radās pēc gadskārtējā novadpētnieku un tūrisma organizatoru mācību semināra, kura tēma togad bija “Senie ceļi un robežas”. Ceļu vēsture bez krogiem nav nedz aplūkojama, nedz saprotama. Savukārt vēsturiskie ceļu krogi ir neatņemama daļa no mūsu kultūras, saimnieciskās un lokālā plānā arī politiskās vēstures, nemaz nerunājot par kultūrvēsturisko ainavu, kurā krogi kā savdabīgi arhitektūras mantojuma pieminekļi ir vieni no izplatītākajiem elementiem.
Diemžēl laiks krogiem nav bijis labvēlīgs – daudzas bijušo krogu ēkas, to atrašanās vietas, telpiskā plānojuma un citām vajadzībām grūti pielāgojamo konstruktīvo risinājumu dēļ, pēc II pasaules kara tika nolaistas, aizgāja postā un palēnām sabruka. Turklāt ēku pamešana un bojāeja nav tikai krievpadomju okupācijas laikam raksturīga parādība – pieaugošās urbanizācijas un lauku apdzīvotības samazināšanās ietekmē šis process turpinās arī mūsdienās.
Svarīgi dokumentēt vēl esošo
Tajā pat laikā Latvijas vēsturisko krogu izpēte un dokumentācija līdz šim bija palikusi novārtā un tas, kas ir paveikts, galvenokārt balstījies uz atsevišķu cilvēku iniciatīvu, bez plašāka, sistemātiska aptvēruma. Par krogu ēku aktualitātes lejupslīdi liecina arī Latvijas Republikas arhitektūras pieminekļu saraksts, kurā no 3497 arhitektūras pieminekļiem tikai 25 pieminekļi ir vēsturiskās krogu ēkas un jau 10 gadus sarakstam nav pievienots neviens jauns vēsturiskais krogs, bet atsevišķi objekti pat zaudējuši šo statusu.
Tāpēc šobrīd ir ļoti svarīgi kvalitatīvi vizuāli dokumentēt vēl saglabājušās ēkas un apkārtējo ainavu, lai nākotnē gan profesionāli pētnieki, gan vietējie iedzīvotāji un citi interesenti varētu tās izzināt un par tām mācīties pat tad, ja pašas krogus celtnes fiziski vairs nebūs saglabājušās.
Ne mazāk svarīgi ir iespēju robežās izpētīt atsevišķo krogu vēsturi, apkopot ar to saistītos vēstures avotus, iegūto informāciju apstrādāt un kopā ar mūsdienu vizuālo dokumentāciju brīvpieejā publicēt, lai veidotu izpratni un radītu plašāku interesi par krogiem kā kultūrvēstures un arhitektūras pieminekļiem, veicinātu krogus celtņu saglabāšanu, revitalizāciju, kā arī izmantošanu novadpētniecībā/lokālās vēstures izpētē un popularizācijā, izziņas un kultūras tūrismā.
Tāds īsumā ir Latvijas vēsturisko krogu kataloga sagatavošanas un publicēšanas mērķis, kura sasniegšanai, neapšaubāmi, nepieciešams ilgstošs darbs daudzu gadu garumā un vairāku līdzstrādnieku iesaistīšanās, vēsta projekta īstenotāji.
Var lasīt par Ziemeru muižas kroga vietu
Sākot ar šodienu, ik pēc pāris dienām vietnē Historia.lv paredzēts publicēt pa kroga aprakstam no katra posma. Saites uz rakstiem paredzēts ievietot grupas https://www.facebook.com/groups/latvijasvesturiskiekrogi jaunumos. Projekta I kārtas noslēgumā visi augstākminēto ceļu posmu krogu apraksti būs publicēti un brīvi pieejami Historia.lv “Vietu” sadaļā: https://www.historia.lv/vietas
Vietnē jau var izlasīt aprakstu par Ziemeru muižas kroga vietu. Ziemeru muižas krogs atradies Alūksnes novada Ziemera pagastā (1940.g. Valkas apriņķa Ziemeru pagastā) Ziemeros, senā Alūksnes–Neihauzenes (Pleskavas/Pēterburgas) lielceļa (mūsdienu autoceļš Alūksne–Ziemeri–Veclaicene (V386)) labajā pusē, pie Ziemeru muižas, blakus dzīvojamai mājai “Atvases”. Koordinātas: 57.53310 27.06217. Vairāk var lasīt šeit:
Atbalsti Latvijas vēsturisko krogu kataloga izstrādi!
Ja kādam no šī raksta lasītājiem / Historia.lv lietotājiem ir iespējas un vēlme atbalstīt tālāko Latvijas vēsturisko krogu kataloga izstrādi (līdzekļi nepieciešami darba atalgojumam speciālistiem un dokumentācijas tehniskajam nodrošinājumam, kā arī platformas Historia.lv uzturēšanai), organizācija būs pateicīga par ziedojumu.
Valters Grīviņš,
Historia.lv redaktors un ilgtermiņa projekta “Latvijas vēsturisko krogu katalogs” vadītājs.
Saziņa: redakcija@historia.lv, tel. nr. 29151826.
Konts ziedojumiem:
ZINĀTNES UN VĒSTURES POPULARIZĒŠANAS BIEDRĪBA “APVĀRSNIS”, reģ. nr. 40008060050, Swedbank, LV36HABA0551047775070
Reklāma