Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Alūksnes novadā plāno ieviest attālinātās energopārvaldības sistēmu

SIA “Alūksnes enerģija” valdes loceklis Mārtiņš Kaļva. Foto:aluksne.lv

Alūksnes novadā grib ieviest attālināto energopārvaldības monitoringa sistēmu un izstrādāt ilgtspējīgas enerģētikas un klimata rīcības plānu, kas būtu kā rokasgrāmata turpmākajam darbam, plānojot investīcijas novada teritorijai.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Aktīva datu vākšana

SIA “Alūksnes enerģija” dalās ar savu pieredzi pilotprojektā, kura ietvaros attālināto monitoringa sistēmu ieviesa un plānu izstrādāja piecām izglītības iestādēm Alūksnē. “Ieviešot monitoringa sistēmu, varam ievākt un ļoti detalizēti analizēt datus pa dienām, kāds ir enerģijas patēriņš. Zinot šos datus, varam ietaupīt līdzekļus. Būtiskākās enerģijas komponentes ir ūdens, elektrība, siltums. Pēc iegūtajiem datiem var pieņemt pārdomātus lēmumus nākotnē un lemt, kādas investīcijas nepieciešamas problēmu risināšanai vai uzlabojumiem, lai sekmētu enerģijas ietaupījumu. Tāpat monitoringa sistēma palīdz laikus konstatēt problēmas un tās uzreiz novērst. Ir kāds slavens citāts – to, ko mēs nevaram izmērīt, nevaram vadīt,” stāsta SIA “Alūksnes enerģija” valdes loceklis Mārtiņš Kaļva.

Monitoringa sistēmas ieviešana vienam objektam izmaksā aptuveni 2000 eiro. Paredzams, ka nākotnē monitoringa sistēmas uzturēšana katrai iestādei izmaksātu 15 eiro mēnesī. Kā norāda M. Kaļva, mērķis nav tikai ievākt datus, bet arī tos analizēt. “Sistēmu uzturētu un pieskatītu energopārvaldnieks, kurš regulāri sekotu līdzi datiem, sniegtu priekšlikumus, sadarbotos ar iestāžu vadītājiem un saimniecisko daļu, sniegtu tehniskas konsultācijas. Šobrīd novadā nav energopārvaldnieka,” stāsta M. Kaļva.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pašvaldība arī varētu samazināt enerģijas izmaksas par pieciem procentiem. “Tādu rezultātu varētu sasniegt, tikai ieviešot sistēmu, neskaitot vēl citu tehnisko uzlabojumu ieviešanu,” norāda M. Kaļva.

Ņems aizņēmumu

Lai ieviestu sistēmu 30 – 35 novada iestādēs, nepieciešami 75 000 eiro, kurus pašvaldībai, startējot investīciju projektu konkursā, iespējams līdzfinansēt ar Valsts kases aizdevumu. “Energoplānošanas pirmais solis ir tieši datu savākšana un analīze, un tikai tad pakāpeniski varam domāt, ko vēl uzlabot. Manuprāt, šis investīciju projekts ir prioritārs, un tā nākamais solis būs ilgtspējīgas enerģētikas un klimata rīcības plāna izstrāde,” skaidro pašvaldības Plānošanas un attīstības nodaļas vadītāja Arita Prižavoite. Enerģētikas un klimata rīcības plāna izstrāde visam novadam izmaksātu no 7000 līdz 9000 eiro.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.