Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Reģionu ziņas

Vidagā uzzied āra lasītava

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lai padarītu Smiltenes novada Virešu pagasta Vidagas āra lasītavas apkaimi tīkamāku pašiem un apkārtējiem, Virešu pagasta iedzīvotāji pulcējās paaudžu sadarbības pasākumā “Lai lasītava uzzied” un stādīja puķes un košumaugus.

Virešu pagasta aktīvie iedzīvotāji ir gatavi nākt kopā un darboties savas kopienas labā.

Šāda iniciatīva nāk no aktīvajiem Virešu pagasta iedzīvotājiem. Pirms kāda laika Vidagā notika iedzīvotāju forums. Tajā runāja par to, kā iedzīvotāji paši var un vēlas iesaistīties dažādu aktivitāšu organizēšanā un apkārtējās vides uzlabošanā. Viens no ierosinājumiem bija pašu iedzīvotāju rīkoti paaudžu sadarbības pasākumi. Kā pirmais pasākums, ko organizēt, tika izvirzīts āra lasītavas apzaļumošana Virešu pagasta kopienas centra pagalmā Vidagā. “Prieks redzēt, kā iedzīvotāji savas idejas ne tikai liek uz papīra, bet paši arī īsteno dzīvē. Un šis noteikti ir tikai sākums mūsu kopienas centra pagalma apdzīvošanai un veidošanai. Jo tāds jau ir mērķis, veidot šo pagalmu par vietu, kurā kopīgi darboties, atpūsties, radīt jaunas idejas un vienkārši forši kopā pavadīt laiku,” stāsta Virešu pagasta pārvaldes vadītāja Līga Ozoliņa. Arī Virešu pagasta iedzīvotāja Anita Bušmane priecājas, ka iedzīvotāju atsaucība ir bijusi necerēti liela. “Šis ir tikai sākums. Ļoti ceram, ka arī turpmāk kopienas iedzīvotāji nāks kopā, pierādot, ka laiku pavadīt var arī šādi – kaimiņu, pagasta ļaužu vidū,” pauž iedzīvotāja. Viņa atklāj, ka sastādītie augi nebūt netiks atstāti bez uzraudzības. Kopā izveidots grafiks, kurš kuru nedēļu nāks, aplaistīs un izravēs. “Ziedoši augi ikvienam uzlabo garastāvokli. Priecāsimies par tiem paši un ikviens garāmgājējs, kas dosies uz āra lasītavu vai apmeklēs kopienas centru. Ikreiz, kad iesim garām pašu stādītajām puķu kastēm, raudzīsimies, kā aug mūsu lolotie stādi. Esam vienojušies, ka rudenī, kad būs pārskrējusi salna, nāksim atkal visi kopā un skaisti visu novāksim,” stāsta iedzīvotāja.

Laikraksts “Zemgales Ziņas”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vairākus gadus krāj naudu grāmatas izdošanai

Pie mazajiem lasītājiem nonākusi grāmata “Draiskās raganiņas piedzīvojumi”, kuru sarakstījušas un pašas ar melnbaltiem zīmējumiem ilustrējušas valcēnietes, māsas Ilona un Evija Kondrātes. Tā ir pasaka bērniem par raganiņu, kura dzīvo kopā ar kraukli, mīl ceļot un nebaidās nonākt dažādās dēkās.

Lasītājiem šī jaunā grāmata ir pieejama Valkas novada Centrālajā bibliotēkā. To var iegādāties arī SIA “Jānis Roze grāmatnīca” Valkā vai šīs grāmatnīcas internetveikalā. Veikala vadītāja Maruta Baumane-Sulaine atklāj, ka daudziem valcēniešiem šī māsu grāmatas iznākšana bijis liels pārsteigums. “Pircējiem, īpaši bērnu vecmāmiņām, ir interese par šo grāmatu. Ir jau izveidojusies pircēju rinda, un cenšamies visiem piegādāt šo tiešām skaisto izdevumu,” ar gandarījumu stāsta grāmatu veikala vadītāja.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Sarunā ar grāmatas autorēm atklājās, ka māsas jau kopš bērnības sapņojušas par savu grāmatu bērniem. Viņas to uzrakstījušas jau pirms vairākiem gadiem. Lai to varētu izdarīt, vispirms sakrājušas naudu, lai iegādātos portatīvo datoru. Ilona stāsta, ka patiesībā pirmais grāmatas manuskripts ir daudz apjomīgāks. Tas ir saīsināts, un, kā pašas autores atzīst, varētu izdot pat otru grāmatu. “Jau pirms vairākiem gadiem abas sākām krāt naudu. Lai izdotu pirmos 200 eksemplārus, bija nepieciešami divi tūkstoši eiro. Diezgan ilgs laiks aizritēja, bet visas pūles ir to vērtas,” atzīst māsas.

Laikraksts”Ziemeļlatvija”

Par nepabeigtiem būvojektiem būs jāmaksā paaugstināts nodoklis

Ekspluatācijā nenodotajiem objektiem Jelgavas novadā sāks piemērot paaugstināto nekustamā īpašuma nodokļa likmi, informē Jelgavas novada pašvaldība.

No 2024. gada 1. jūlija Jelgavas novada pašvaldība pakāpeniski sāks piemērot paaugstināto nekustamā īpašuma nodokli 3% apmērā būvobjektiem, kuriem ir izsniegta būvatļauja un būvniecības ieceres realizācijas laiks ir pārsniedzis maksimālo termiņu.

Būvēm, kuru būvniecība uzsākta pirms 2014. gada 1. oktobra un tās nav nodotas ekspluatācijā, 2022. gada 1. oktobrī ir beidzies maksimālais būvdarbu veikšanas termiņš – 8 gadi, atgādina pašvaldība.

Ja maksimālais būvdarbu veikšanas ilgums ir beidzies, bet būvniecība vēl ir paredzēta, saimniekam ir iespēja to pagarināt. Bet, ja būvdarbi atbilstoši būvprojektam ir noslēgušies, pašvaldība aicina būvobjektu nodot ekspluatācijā, savukārt, ja būvdarbi nav uzsākti, būvvaldē jāiesniedz iesniegums būvatļaujas anulēšanai.

Pirms paaugstinātā nekustamā īpašuma nodokļa piemērošanas pašvaldība pārbaudīs, vai būvniecības lietā ir virzība, vai objektam nav mainījies īpašnieks, kā arī pēc nepieciešamības veiks būvobjektu pārbaudi klātienē. Ja īpašnieks nebūs mainījies un būvniecības lietā ilgstoši nebūs virzības, ar nākamo mēnesi pēc pašvaldības atzīmes sistēmā, objektam tiks piemērots paaugstināts nekustamā īpašuma nodoklis.

Laikraksts”Zemgales Ziņas”

Pārbauda svaigu augļu un dārzeņu tirdzniecību

Turpinot pastiprinātu svaigu dārzeņu, augļu un ogu tirdzniecības uzraudzību, Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) pārbaudījis vairāk nekā 400 pārtikas tirdzniecības uzņēmumus, tostarp veikalus, tirdzniecības vietas tirgos, ielu tirdzniecības vietas un vairumtirdzniecības uzņēmumus.

36% gadījumu konstatēti dažādi pārkāpumi, laikrakstu informēja PVD pārstāve Ilze Meistere.

PVD Dienvidzemgales pārvaldes vadītājs Jānis Grosbārdis atklāja, ka Bauskas novada teritorijā veiktas pārbaudes 37 pārtikas aprites uzņēmumos, kas veic augļu, dārzeņu, ogu tirdzniecību – pārbaudīti 20 veikali, septiņas tirdzniecības vietas tirgos, astoņas ielu tirdzniecības vietas un divas uzglabāšanas vietas.

Neatbilstības konstatētas deviņiem pārbaudītajiem tirgotājiem. “Kopumā pārkāpumu nav daudz, tie ir nenozīmīgi un pārsvarā tiek novērsti pārbaudes laikā. Biežāk konstatētās neatbilstības – tirdzniecības vietā nav produkta izcelsmi apliecinoša dokumenta, tirdzniecības vietā pie produkta nav norādīta izcelsmes valsts,” stāsta J. Grosbārdis un papildina, ka Bauzes tirgū Bauskā kāds tirgotājs nevarēja uzrādīt apliecinājumu par sīpolu izcelsmi, tālab apturēta to tirdzniecība – kopā 31 kilograms.

Administratīvie sodi nevienā gadījumā nav piemēroti. J. Grosbārdis skaidro – ja tirgotājs deklarē, ka tirgo paša audzētus augļus, dārzeņus, izlases veidā PVD veic arī pārbaudes audzēšanas vietā, pārliecinoties, ka siltumnīcā atrodas tirgotie loki, salāti, redīsi.

Laikraksts“Bauskas Dzīve”

Iedzīvotāju padomes var vēlēt arī elektroniski

Piecos Aizkraukles novada pagastos – Bebros, Iršos, Sērenē, Sunākstē un Mazzalvē – sākusies iedzīvotāju padomju vēlēšana. Aizkraukles novada pašvaldība ir viena no pirmajām Latvijā, kas radījusi iespēju vēlēt iedzīvotāju padomes elektroniskajā balsošanā, izmantojot pašvaldības mobilo aplikāciju.

Aizkraukles novada pašvaldības Komunikāciju nodaļas vadītāja vietniece Evija Vectirāne stāsta, ka tas darīts ar mērķi veicināt vēlētāju aktivitāti, jo tas ir daudz ērtāk.

Kad būs noslēgusies elektroniskā balsošana, tiks rīkotas iedzīvotāju sanāksmes, kur varēs balsot arī klātienē. Kad noslēgsies balsošana, gan elektroniski, gan klātienē nodotās balsis tiks saskaitītas un pārbaudīts, lai šīs balsis nepārklājas, jo katram iedzīvotājam ir tikai viena balss. Tie kandidāti, kuri būs saņēmuši lielāko balsu skaitu, tiks ievēlēti padomē. Jūnijā iedzīvotāju padomju vēlēšanas tiks izsludinātas vēl sešos novada pagastos un pilsētās. Tajās vietās, kur līdz 15. maijam nebija pieteicies pietiekams skaits kandidātu, padomes šobrīd neveidos. Tajā skaitā novada centrā – Aizkraukles pilsētā, kur bija pieteicies tikai viens kandidāts.

Laikraksts”Staburags”

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par saturu atbild “Alūksnes un Malienas Ziņas”

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.