Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Plūc laurus “Sansusī”

“Sans souci” – tulkojumā no franču valodas tas nozīmē “bez raizēm, bez rūpēm”. Tieši šādu – bezrūpīgu – pieeju akadēmiskās mūzikas baudīšanai piedāvā viens no neparastākajiem notikumiem Latvijas festivālu bagātīgajā klāstā. Oktobra beigās Rīgas cirka arēnā norisinājās “Sansusī” mūziķu kautiņu zibensturnīrs, kurā šogad dalībnieku vidū arī alūksnieši – Jāzepa Mediņa Rīgas Mūzikas vidusskolas sitaminstrumentu spēles audzēkņi Ernests Ervīns Dovgāns un Pauls Stradiņš. Finālā uzvaras laurus plūca Ernests.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kopš 2014. gada augustā notiek alternatīvās kamermūzikas festivāls “Sansusī”, jau trešo gadu dažādi mūziķi tiekas unikālās “kaujās”. Pasākums ir māksliniecisks piedzīvojums, ļaujot dalībniekiem izbaudīt absolūtu izpausmes brīvību – šis formāts veicina profesionālu mūziķu izaugsmi, jaunradi un uzstāšanās prasmes netipiskos apstākļos.

Pašu radīti skaņdarbi

Mūziķu “kautiņu” lielā vērtība ir mākslas darbu pasniegšanai, kas rezultējas to izrādīšanā netradicionālās vietās un formās. “Sansusī” ir eksperimentēšanas prieks, kad izdodas pārsteigt publiku. “Kaujas” notika četrās kārtās – pirmajā Ernests uzstājās viens un “cīnījās” ar vokālistu Vitāliju Stankēviču. Pārējās trīs – alūksnietim pievienojās grupas biedri, kuri arī mācās Jāzepa Mediņa Rīgas mūzikas vidusskolā, – Rainers Rutkovskis, Artis Tračums, kā arī alūksnietis Pauls Stradiņš. “Mani uzaicināja piedalī-
ties pusotru nedēļu pirms pasākuma, bija ātri jāsagatavojas. Viegli un operatīvi visi kopā sadarbojāmies, tāpēc arī tik labs rezultāts,” secina Ernests. Kopā visās kārtās jaunie mūziķi izpildīja desmit skaņdarbus – astoņi no tiem bija pašu komponēti. “Piekritu šādam pasākumam, jo pašam bija liela interese, kā tas viss notiks, gribēju redzēt arī citu priekšnesumus. Galvenā doma bija parādīt klausītājiem mūsu grupas radītos skaņdarbus,” stāsta jaunais mūziķis.

Naudas balvu godīgi sadalīs

Pirmā cīņa bija individuāla, pēc uzstāšanās dalībnieki arī komentēja savu pretinieku. “Kad skatījos pirmo kārtu ar Ernesta uzstāšanos, nervi bija uzvilkti. Otrajā kārtā bija duets – es un Ernests. Priekšnesums bija teatrāls – berzējām smilšpapīru un ritmu sitām ar krēsliem,” par dalību mūziķu kaujās stāsta Pauls Stradiņš. Abiem alūksniešiem šī bija iespēja sacensties ar augsta līmeņa mūziķiem. “Sajūtas pēc mūziķu kaujām ir pacilājošas un grandiozas, tas bija kas nebijis, lielisks muzikāls piedzīvojums. Pats galvenais – prieks, ka sevi tik labi reprezentējām,” saka Pauls un piebilst, ka sajūtas, esot uz skatuves, ir neaprakstāmas, pazūd viss stress. Pēdējā kārta bija izšķiroša, sitaminstrumentu grupas četri jaunie mūziķi izdarīja visu. Izvērtējot rezultātus, galveno balvu, 1000 eiro, ieguva Ernests. “To sadalīsim visi, jo esam komanda. Man prieks, ka, uzvarot šajās cīņās, ieguvu iespēju uzstāties “Sansusī” festivālā, kas notiks augustā. Tad varēšu uzstāties solo vai arī kopā ar grupu, arī tad vakaros notiks mūziķu kaujas,” stāsta E. Dovgāns.

Pirmais skolotājs ir svarīgs

“Mūzika ir veids, kā sevi izpaust. Ar tās palīdzību parādu to, ko ar vārdiem nevaru izteikt. Savu dzīvi vairs savādāk nevaru iedomāties, arī nākotni noteikti saistu ar mūziku,” pārliecināti nosaka Ernests. Arī Pauls domā līdzīgi un novērtē, ka abi mācījušies Alūksnes mūzikas skolā. “Viss šis nenotiktu, ja mums abiem ar Ernestu nebūtu bijis kolosāls pedagogs. Paldies Mārcim Kalniņam, ka mūs ievirzīja mūzikas pasaulē. Viņš mūs izcili sagatavojis perkusijas spēlē, improvizēšanā un skatuves mākslā. Paldies, ka viņš mudināja mūs turpināt izglītoties sitaminstrumentu spēlē,” pateicīgs ir Pauls.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.