
Eiropas Muzeju nakts, kas šogad norisināsies 17. maijā, ir starptautisks muzeju pasākums, kas kopš 2005. gada ik pavasari notiek daudzās Eiropas valstīs. Līdz ar tradicionālajām ekspozīcijām notiek arī dažādi īpaši pasākumi – radošās darbnīcas, koncerti, teātra uzvedumi. Pasākums tradicionāli norit no sestdienas vakara līdz svētdienas pirmajai rīta stundai. Ieeja muzejos akcijas laikā ir bez maksas.
Alūksnē, Bejā, Zeltiņos, Jaunlaicenē un Atē
Par Alūksnes novada muzeja piedāvājumu Muzeju naktī vēstījām jau savlaicīgi – pirms nedēļas. Vien jāuzsver, ka Alūksnes novada muzejā šī nakts no 18.00 līdz 24.00 būs veltīta “Mūsu vērtību stāstiem – Alūksnes mantojumam”, kurā būs iespēja iepazīt mūsu daudzveidīgo mantojumu iedzīvotāju dzīvesstāstos, atmiņās, tradīcijās, mākslā, literārajos darbos, presē, krājuma priekšmetos.
Viktora Ķirpa Ates muzejā “Vidzemes lauku sēta” no 19.00 līdz 24.00 norisināsies Muzeju nakts pasākums “Koks – vērtība un māksla”. Paredzēta atvērto durvju diena krātuvē, foto orientēšanās “Koks sadzīvē”, koku atpazīšana un dažādas citas aktivitātes, radošā darbnīca ar “El decor”, savukārt pulksten 20.00 būs Harija Stradiņa un Artas Bērziņas izstādes “SaPlūsma” atklāšana un muzikāls priekšnesums.
Jaunlaicenes muižas muzejā “Malēnieša pasaule” no 19.00 līdz 23.00 būs Muzeju nakts pasākums “Nav dūmu bez uguns”, kas vēstīs par uguns iegūšanu, tās pielietojumu un vērtību cilvēka dzīvē.
Zeltiņu vēstures krātuvē Muzeju nakts sāksies agrāk – no 11.00 līdz 13.00 te būs pieejama Muzeju nakts izstāde “Māju stāsti cilvēku atmiņās”.
Pie Bejas bibliotēkas no pulksten14.00 Muzeju nakts pasākums “Mūsu vērtību stāsts – teātra spēle Bejā no sendienām…”. Pasākumā gaidāma Bejas amatierteātra uzstāšanās, būs skatāmas visas Bejas muzeja izveidotās ekspozīcijas, iespēja darboties ar muzeja stellēm, ieaužot savu celiņu kopējā grīdceliņā, ko izmantos Bejas amatierteātris, tikšanās ar Lidiju Steberi. Līdzi var ņemt “groziņu” kopējam cienastam.
Svarīgi, ka Muzeju naktī vēlajās vakara stundās bez Alūksnes novada muzeja, Jaunlaicenes muižas muzeja un Viktora Ķirpa Ates muzeja “Vidzemes lauku sēta” durvis vērs arī multimediālā ekspozīcija “Alūksnes Bānīša stacija”. Tur pasākums sāksies pulksten 19.55 līdz ar bānīša sagaidīšanu. Ekspozīcijas apskati un unikālo mantojumu stāstu izziņu papildinās daudzveidīgas dzelzceļa pasaules un ceļotprieka daudzveidības izzināšanas aktivitātēs.
Apmeklētājus no pulksten 20.00 līdz 24.00 ciemos gaidīs arī skaņas piedzīvojums “Marienburgas astotais brālis” Alūksnes Viduslaiku pils Dienvidu tornī.
Viduslaiku pilī dzirdamo vēstures stāstu, kurš ietverts teiksmā “Marienburgas astotais brālis” par astoņiem brāļiem, astoņiem pils torņiem, varēs noklausīties no pulksten 20.00. Muzikālo ekspozīciju papildinās izgaismoti pils mūri un pie tiem skatāmā Talivalža Muzikanta tēlniecības izstāde “Pamodinātie akmeņi”. Tēlnieks, kuram kalšanas process ir spēle un dialogs ar akmeni vienlaikus, ar izstādi mudina aizdomāties par katra akmens stāstu: “Varbūt kāds no šiem akmeņiem ir sastapis pirmo latviešu Bībeles tulkotāju, prāvestu Ernstu Gliku un viņa audžumeitu Martu? Varbūt tie ir senie pils iemītnieki vai viesi, kas atmodušies šajos akmeņos? Bet varbūt tie esam mēs paši, mūsu domas, sapņi, ilūzijas,” vēsta pasākumu afišas.
Te būs arī Tālivalža Muzikanta tēlniecības izstāde “Pamodinātie akmeņi.” Īpašai noskaņai paredzētas arī gaismas spēles.
Muzeju nakts paredzēta arī Alūksnes mākslas skolā, kur apmeklētāji aicināti iegriezties no 19.00 līdz pusnaktij, lai iepazītos ar izglītības programmu dalībnieku radošajiem darbiem.
Jāpiebilst, ka pasākuma dienā un vakara stundās pilsētas stāstus iepazīt varēs arī, dodoties braucienā ar kuģīti “Marienburg” un vilcieniņu “Severīns” – tas gan ir maksas pasākums ar rezervāciju.
Gaujienā, Virešos, Apē, Zvārtavā
Arī Smiltenes novada muzeji aicina piedzīvot Muzeju nakti dažādās novada vietās – ar dziesmām, izstādēm, radošām darbnīcām, teātri un īpašiem cilvēku stāstiem. Visi pasākumi būs pieejami bez maksas, un katrs no tiem piedāvās iespēju iepazīt gan kultūrvēsturisko mantojumu, gan vietējo kopienu vērtības.
Jāzepa Vītola memoriālajā muzejā “Anniņas” pulksten 19.00 paredzēts dziesmu vakars “Tas bija tik sen…” kopā ar Ingu Lazdiņu, skeču lasījumi vietējā amatierteātra “Kaķu nams” dalībnieku izpildījumā, kā arī filma “Vienas vasaras stāsts”. Lapenē darbosies bufete “Pils ķēķis”.
Virešu pagasta novadpētniecības ekspozīcijā “Mājvieta” no pulksten 20.00 līdz 22.00 sagaidāmi Virešu pagasta vērtību stāsti rokrakstos, grāmatās, nostāstos. Apmeklētājiem būs iespēja iepazīt novadpētniecības ekspozīcijas “Mājvieta” krājumu, piedalīties radošajā darbnīcā. Savukārt Elīnas Zālītes memoriālajā mājā Apē pulksten 19.00 plānots pasākums “Senās lietas –
pagātnes vērtību liecinieces”.
Biedrība “Latvijas Mākslinieku savienība” (LMS) “Muzeju nakts” ietvaros aicina apmeklēt LMS muzeja pasākumu “Mūsu vērtību stāsti. Veido mākslu!”.
LMS muzejā Zvārtavas pilī, Gaujienas pagastā, Smiltenes novadā, 17. maijā no pulksten 14.00 līdz 21.00, apskatei būs pieejamas muzeja tēlniecības, tekstilmākslas, porcelāna un glezniecības ekspozīcijas. Zvārtavas pilī eksponēti gobelēni (Aina Muze, Elīza Atāre, Rūdolfs Heimrāts, Ēriks Rubenis, Pēteris Sidars u.c. autori) un LMS muzeja ekspozīcija “Sapnis” – mūsdienu mākslinieku veidotie telpu interjeri, mēbeles un muzeja kolekcijas 20. gs. 2. puses gleznas. Ekspozīcijā redzami gleznotāju Pētera Postaža, Gunāra Mitrēvica, Jāņa Zemīša, koktēlnieku Jāņa Poļaka, Jāņa Straupes u.c. autoru darbi. Tēlniecības ekspozīcijā “Laikabiedra portrets” pārstāvēti mākslinieki Tālivaldis Gaumigs, Arta Dumpe, Lea Dāvidova-Medene, Igors Vasiļjevs-Penerdži un citi.
Pulksten 17.00 un 18.30 apmeklētāji varēs doties ekskursijā Sarmītes Ģērmanes vadībā, izzināt Zvārtavas pili un tās vēsturi, kā arī pētīt pils mūrus un parku, piedaloties mākslinieku un arhitektu vadītās radošajās darbnīcās. Ieeja Zvārtavas pilī, tāpat kā citviet šajā naktī, ir bez maksas.
ATVĒRTAS ARĪ BAZNĪCAS
17. maijā norisināsies arī garīgās kultūras notikums “Baznīcu nakts”, kas šogad pulcēs vismaz 190 dažādas tradicionālo kristīgo konfesiju baznīcas visā Latvijā. Tajā pašā dienā notiks arī “Atvērto baznīcu diena”, kad ikviena draudze ir aicināta turēt savu dievnamu atvērtu – ekskursijām, apskatei – viesiem no pulksten 10.00 rītā. Abi pasākumi notiks vienā dienā ar Muzeju nakti, kas apmeklētājiem ļaus dažādot un paplašināt savu kultūras programmu. Ar pasākumu dalībniekiem var iepazīties www.baznicunakts.lv publicētajā kartē. Apkopotā un zināmā informācija liecina, ka visvairāk atvērto baznīcu būs Vidzemē – dalībai reģistrētas 49 baznīcas, tai seko Kurzeme – pieteiktas 44 baznīcas, Rīgā un Pierīgā – 39 baznīcas. Savukārt Zemgalē, Sēlijā un Latgalē kopā pasākumā piedalīsies vismaz 58 baznīcas. Katrā no baznīcām sagatavota daudzveidīga programma – no dievnama apskates un ekskursijas, gleznu un fotogrāfiju izstādēm pa dienu līdz piesātinātām un profesionālām koncertprogrammām ar koru un solo mākslinieku – mūziķu, dziedātāju – piedalīšanos vakarā. Tradicionāli būs arī ērģeļmūzikas koncerti un Tezē dziedājumi. Šogad, atbilstoši izvēlētajai tēmai, paredzētas arī diskusijas, sarunas un pieredzes stāsti par aktuālām tēmām – vēzis, atkarības, noturīgas attiecības ģimenē. Neiztrūkstoši notiks arī svētbrīži, būs laiks lūgšanām un klusumam.
■ Alūksnes evaņģēliski luteriskajā baznīcā pulksten 18.00 paredzēts mācītāja stāsts par altāra piederumiem, 19.00 – vēstures stunda par Liturģisko dziedāšanu Dievkalpojumos un mūzikas tematiku Baznīcas gada svētkos, 20.00 – stāsts par Baznīcas pulksteņa mehānismu niķiem un stiķiem.
■ Apes Svētā Mateja evaņģēliski luteriskajā baznīcā pulksten 18.00 gaidāma mācītāja V. Sliņķa uzruna, pulksten 19.00 – Smiltenes mūzikas skolas Apes audzēkņu uzstāšanās, 19.30 – Slavēšana, lūgšanas, dziesmas, sarunas, pulksten 21.00 Lūgšana – Tēvreize.
Reklāma