Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Eiropas kultūras mantojuma dienas Alūksnes muzejā

No 16. septembra līdz 18. septembrim notiek ikgadējās Eiropas kultūras mantojuma dienas. Aktivitātes būs arī Alūksnes muzejā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Eiropas kultūras mantojuma dienu tradīcija iedibināta 1985. gadā un Latvija starptautiskajā pasākumā piedalās jau 28. reizi. “Katru gadu tiek izvēlēta kāda mantojuma nozarei aktuāla pamattēma, un 2022. gadā sabiedrības uzmanība vērsta “Atbildībai par nākotni”. Ar gada tēmu “Atbildību par nākotni” plānots izcelt tādus būvētā mantojuma objektus, kas radīti vai kvalitatīvi atjaunoti atbilstoši ilgtspējības principiem,” stāsta Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes (NKMP) pārstāve Linda Zonne – Zumberga.

Akcentējot šī gada tēmu, NKMP vadītājs Juris Dambis atzīmē, ka vārds “energoefektivitāte” arvien vairāk ienāk mūsu ikdienas dzīvē, gan pieaugošu prasību, gan arī ekonomisku apsvērumu ietekmē. Tomēr sabiedrībā ir izveidojies nepamatots priekšstats par kultūras mantojuma nozares attiecībām ar energoefektivitāti.

“Radusies ilūzija, ka kultūras pieminekļi patērē ievērojamus energoresursus, bet to siltināšana saskaras ar aizliegumiem. Patiesībā kultūras mantojuma aizsardzības filozofija māca sabiedrību dzīvot atbildīgāk, būvētais mantojums atspoguļo izcilākos zinātnes, tehnikas un mākslas sasniegumus gadsimtu griezumā, veidojot kvalitatīvu, ērti lietojamu un racionālu cilvēka dzīves telpu. Vēsturiskās ēkas izceļas ar ilgu kalpošanas mūžu, dabīgu un videi draudzīgu vietējo materiālu izmantošanu, salīdzinoši mazu enerģijas patēriņu to būvniecībā un ir gudras lietojumā,” akcentē Dambis.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kultūras mantojuma dienu apmeklētājiem no 16. septembra līdz 18. septembrim būs pieejami 36 objekti Latgalē, Kurzemē, Zemgalē, Vidzemē un Rīgas reģionā. Apmeklētājiem objektos būs iespēja uzzināt, kāds ir viens no pasaulē senākajiem ēku siltināšanas veidiem, kā nodrošināt maksimāli efektīvu malkas apkures sistēmu, cik liela nozīme ir ēku izvietojumam lauku sētā, ņemot vērā vides īpatnības, kā senajās ēkās saglabāt koka logus un kāpēc tas ir ieteicams.

Izstāde “Identitāte”

Darbi izvēlēti no pēdējā mācību gada darbu uzdevumiem, kas tapuši gleznošanas, kompozīcijas un grafikas, tekstilmākslas un veidošanas nodarbībās. Izstādes ekspozīcija veidota domājot par mūsu vietu, laiku un to, kas veido mūsu katra personību un sabiedrību kopumā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Izstāde “Rakstu raksti, krāsas un prieks”

Izstādē var aplūkot tekstilijas, keramiku un koka izstrādājumus. Tajā skatāmi arī izstrādājumi ar pērlēm, cimdi, zeķes, aksesuāri, rotaslietas, tautas tērpu elementi
– vainadziņi, sienamie vainadziņi, aubes, jostas, tautiskie brunči. Autori darbos ielikuši savu prieku, daļiņu no sirds siltuma un vēlas dalīties tajā ar katru izstādes apmeklētāju.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.