Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

„TikTok”, „Roblox” un spēļu videofilmas: ko bērni meklēja 2020./2021. gadā

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Foto: BBC

Jaunā „Kaspersky Safe Kids” pētījumā noskaidrots, par ko bērni interesējās 2020./2021. gadā. Pēdējā gada laikā viņu interese ir palielinājusies kategorijās „Programmatūra, audio, video” un „E-komercija”, savukārt nedaudz samazinājusies kategorijās „Interneta saziņas līdzekļi” un „Datorspēles”. Populārāko lietotņu priekšgalā atrodas „TikTok”, „YouTube” un „WhatsApp”, turklāt „TikTok” ir apsteidzis „Instagram” ar gandrīz divkāršu popularitātes līmeni.

Mūsdienu bērniem 2020. gads ir izrādījies viens no neparastākajiem. Visā pasaulē pandēmija ir mainījusi daudzas ierastas dzīves situācijas, tostarp izglītību, tikšanās ar draugiem un ģimeni, atpūtu un izklaidi. Lai izpētītu, kā jaunajos apstākļos ir mainījušās bērnu intereses un vajadzības, „Kaspersky” izanalizēja anonimizētus „Kaspersky Safe Kids” lietotāju brīvprātīgi sniegtos datus, piemēram, meklēšanas vaicājumus, pieprasītās populārākās „Android” lietotnes un vietņu kategorijas.

Bērnu vidū populārākās vietņu kategorijas bija „Programmatūra, audio, video” (44,38 %), „Interneta saziņas līdzekļi” (22,08 %) un „Datorspēles” (13,67 %). Populārāko lietotņu segmentā ar lielu izrāvienu priekšgalā atrodas „YouTube”  šis pakalpojums joprojām ir vispopulārākais videostraumēšanas pakalpojums bērnu vidū visā pasaulē. Otrajā vietā atrodas ziņapmaiņas lietotne „WhatsApp”, un trešajā ir populārais sociālais tīkls „TikTok”. Pirmajā desmitniekā ir iekļuvušas arī četras spēles: „Brawl Stars”, „Roblox”, „Among Us” un „Minecraft”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Bērni ļoti uzcītīgi klausās un skatās mūzikas videoklipus „YouTube” — tā īpatsvars mūzikas žanru un videoklipu meklējumos veido 17,35 %. Statistikā bija pamanāmas arī vairākas modīgas videofilmas — „pop it and simple dimple” un ASMR veidoja 4,43 % vaicājumu. Šogad bērnu no visas pasaules vērtējuma augšgalā ar 4 % īpatsvaru arī izcēlās ar videospēles animāciju veidotāju „Gacha Life” saistītie pieprasījumi.

Runājot par muzikālo gaumi, līdztekus tradicionālajiem līderiem, piemēram, korejiešu popmūzikas grupām BTS un „Blackpink”, kā arī dziedātājiem Arianai Grandei, Billijai Ailišai un Travisam Skotam, popularitāti ieguvis cits mūzikas žanrs — fonkmūzika. Modē ir arī radošas videofilmas — saraksta augšgalā sāka parādīties arvien vairāk ritma, samplu un komponēšanas pamācību dažādās programmās pieprasījumu. Vienlaikus galvenais muzikālās modes noteicējs bērnu vidū joprojām ir „TikTok”.

Animācijas filmas veido pusi (50,21 %) videofilmu meklējumu, ko veic bērni visā pasaulē. Populārākās ir „Lady Bug and Super Cat”, „Gravity Falls” un „Peppa Pig”. Otrajā vietā bija dažādi televīzijas raidījumi — angliski visbiežāk tika meklēts „The Voice Kids”. Filmu un televīzijas seriālu vidū vispopulārākie reklāmkadri bija „Godzilla vs Kong”, „Zack Snyder’s Justice League” un „Disney+” miniseriālam „WandaVision”. „Netflix” arī turpina piesaistīt vairāk bērnu uzmanību — visbiežāk šajā platformā tika pieprasīti „Cobra Kai” un pašreizējais kulta seriāls „Stranger Things”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

„TikTok” joprojām ir neapstrīdams līderis bērnu vidū, tomēr šo sociālo tīklu sāk uztvert citādi. Tagad tas vairs nav tikai sociālais tīkls klipiem un mīmikas un balss sinhronizēšanai, jo platformā sāk parādīties vairāk izglītojoša un radoša satura. Turklāt, lai izveidotu „TikTok” videofilmas, vienai personai ir jāveic operatora, aktiera, režisora un visas filmēšanas grupas darbs. Tas viss attīsta prasmes, kas bērniem ne tikai var noderēt turpmāk, bet arī veicināt attiecīgas profesijas izvēli.

No videospēlēm bērnu vidū populārākās ir „Minecraft” (22,84 %), „Fortnite” (6,73 %), „Among Us” (3,80 %), „Brawl Stars” (6.34%), kas nesen piesaistījusi bērnu uzmanību un ir ļoti populāra, kā arī iemīļotā spēle „Roblox” (3,82 %). Turklāt visbiežāk spēlētā spēle no pirmā desmitnieka gandrīz visās valstīs ir „Roblox”. Valstu griezumā par līderiem datorspēlēm veltītu vietņu apmeklēšanā kļuva bērni no Kazahstānas — 26,01 %. Otrajā vietā bija bērni no Apvienotās Karalistes (19,40 %). Bet ļoti atšķirīga aina vērojama Indijā, kur no PC bērni gandrīz nekad nav apmeklējuši videospēlēm veltītas vietnes (tikai 5,08 %).

Mūsdienu bērni jau no mazotnes aug ar ierīcēm rokās, tāpēc daudz ātrāk pielāgojas digitālajai telpai un apgūst jaunas tehnoloģijas. Mēs novērojam, kā „TikTok” īsā laikā ir kļuvis par vienu no galvenajiem modes noteicējiem bērnu vidū un turpina piesaistīt viņu uzmanību. Tomēr „YouTube” nav zaudējis pozīcijas un joprojām ir popularitātes līderis bērnu vidū — lielā mērā to nosaka milzīgā videofilmu daudzveidība, sākot no izspēlēm, kurās dokumentēta videospēles izspēlēšana, līdz izglītojošām lekcijām un klipiem. Bērnu interešu internetā izpratne un analīze mums palīdz pievērst uzmanību drošības jautājumiem. Zinot, kādu mūziku bērni klausās, kuri ir viņu iemīļotie emuāristi vai kuras spēles viņi spēlē, vecāki var nostiprināt uzticēšanās pilnas attiecības ar bērniem. Piemēram, viņi var kopā nofilmēt „TikTok” videofilmu. Tas arī ļaus vecākiem palīdzēt bērniem aizsargāties pret varbūtējiem apdraudējumiem tiešsaistē,” komentē „Kaspersky” tīmekļa satura analīzes eksperte Anna Larkina.

Maija Katkovska Latvijas Drošāka interneta centra vadītāja piebilsts: “Mēs Drossinternets.lv esam novērojuši, ka Latvijā bērni visaktīvāk izmanto TikTok un Instagram, lai izpaustos foto vai video formātā, WhatsApp, lai sazinātos ar draugiem, ģimenes locekļiem vai skolas biedriem, kā arī YouTube, lai skatītos, ko noderīgu vai interesantu ir radījuši citi. Pandēmijas laikā bērnu drošība internetā ir kļuvusi īpaši aktuāla, pirmkārt, tāpēc, ka bērni pavada ierīcēs vairāk laika kā iepriekš, tātad ir lielāka iespēja kļūdīties un nonākt problēmsituācijā; otrkārt, diemžēl, arī cilvēki ar sliktiem nolūkiem nesnauž un meklē arvien jaunus veidus, kā uzrunāt potenciālos savu ļaunprātīgo darbību upurus. Tāpēc gan vecāku, gan mūsu – dažādu organizāciju uzdevums ir parūpēties par to, lai bērniem darbošanās interneta vidē rada tikai prieku un pozitīvu pieredzi. Aicinām vecākus iepazīties ar mūsu izstrādātajiem materiāliem:  drošība TikTok, padomi drošākai WhatsApp lietošanai, kā arī citiem noderīgiem padomu materiāliem, kas pieejami drossinternets.lv mājas lapā.”

Lai nodrošinātu bērniem pozitīvus interneta lietošanas iespaidus, „Kaspersky” iesaka vecākiem rīkoties šādi:

  • Uzziniet vairāk par bērnu interesēm.
  • Klejojiet un mācieties kopā. Noskaidrojiet, kur bērni pavada laiku tiešsaistē, un izpētiet, kā viņus vislabāk aizsargāt.
  • Paskaidrojiet, ka konfidenciālu informāciju drīkst izpaust tikai ziņapmaiņas lietotnēs un tikai personām, kuras ir pazīstamas reālajā dzīvē.
  • Apsveriet iespēju lejupielādēt vecākvadības lietotnes un apspriediet šo tematu ar bērnu, lai izskaidrotu, kā šādas lietotnes darbojas un kāpēc bērnam tās ir nepieciešamas, lai būtu drošībā tiešsaistē.
  • Veltiet vairāk laika sarunām ar bērniem par tiešsaistes drošības pasākumiem. Pastāstiet bērniem, ko nekādā ziņā nedrīkst publicēt internetā un kāpēc.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.