Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Ne obligāti bez elektrības: seši padomi, kā pavadīt Zemes stundu

2007. gada 31. martā vairāk nekā 2 miljoni cilvēku un 2000 uzņēmumu Austrālijas lielākajā pilsētā Sidnejā uz vienu stundu izslēdza apgaismojumu, tādā veidā aizsākot šodien visiem tik labi zināmo Zemes stundas kustību. Mūsdienās šī iniciatīva simbolizē daudz ko vairāk par īslaicīgu atteikšanos no elektrības izmantošanas, aptverot plašu spektru aktivitāšu, kas veicina klimata pārmaiņu apturēšanu. Ar rūpēm par dabas daudzveidības saglabāšanu, mājokļu attīstītāja “Bonava Latvija” ilgtspējas eksperti dalās ar padomiem, kā aizvadīt Zemes stundu daudzveidīgi, neaprobežojoties tikai ar gaismas izslēgšanu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Par klimata pārmaiņu ietekmi pasaulē tiek aktīvi diskutēts jau kopš pagājušā gadsimta sākuma, tomēr pirmās vienošanās globālā līmenī, kas apliecina kopīgu izpratni par vides problēmām un nepieciešamību valstīm sadarboties starptautiski, pieņemtas tikai pēdējās dekādēs. Par jaunāko un vienlaikus nopietnāko vienošanos pasaulē tiek uzskatīts 2015. gadā noslēgtais Parīzes nolīgums, kuru ratificējušas arī visas Eiropas Savienības (ES) valstīs. Šī starptautiskā vienošanās paredz vidējās temperatūras pieaugumu saglabāt būtiski mazāku par 2⁰C salīdzinājumā ar pirmsindustriālo līmeni un censties panākt, lai temperatūra nepaaugstinātos vairāk par 1,5⁰C. Lai šo mērķi sasniegtu, ES valstis ir vienojušās virzīties uz to, lai līdz 2050. gadam ES kļūtu par pirmo klimatneitrālo ekonomiku un sabiedrību, vienlaikus apņemoties līdz 2030. gadam samazināt CO2 emisijas vismaz par 55% salīdzinājumā ar 1990. gada līmeni.

Pastarpināti dažādiem juridiska rakstura starpvalstu dokumentiem un līgumiem pasaulē pastāv arī virkne nevalstisko organizāciju iniciatīvu un kustību, kas vērstas uz klimata pārmaiņu jautājumu aktualizēšanu. Viena no kustībām, kas ieguvusi visplašāko atpazīstamību, ir Pasaules dabas fonda rīkotā Zemes stunda, kas katru gadu tiek atzīmēta marta pēdējā sestdienā un kuras laikā iedzīvotāji visā pasaulē tiek aicināti no plkst. 20.30 līdz 21.30 pēc vietējā laika uz stundu izslēgt gaismu un maznozīmīgas elektriskās iekārtas. Tomēr Zemes stunda nav tikai par elektroenerģijas ietaupīšanu – šīs iniciatīvas mērķis ir palielināt izpratni par dabas aizsardzību, izcelt problēmas, ar kurām saskaras mūsu planēta, un iedvesmot cilvēkus visā pasaulē dzīvot videi draudzīgāk.

Iestājoties par ilgtspēju un klimata pārmaiņu seku mazināšanu, mājokļu attīstītāja “Bonava Latvija” ilgtspējas eksperti ir apkopojuši vairākus padomus, kā aizvadīt Zemes stundu, kas šogad tiks atzīmēta 25. martā, neaprobežojoties tikai ar elektrisko gaismas ķermeņu izslēgšanu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vingro, jogo, meditē sveču gaismā

Sportot, nodarboties ar jogu vai meditēt iespējams ne tikai pie ieslēgtām elektriskajām gaismām. Ļoti piemērotus apstākļus fiziskai un garīgai sevis attīstīšanai un jo īpaši meditācijai var panākt arī sveču gaismā. Jau kopš seniem laikiem cilvēki sveču liesmai piedēvējuši īpašas, teju maģiskas īpašības. Pastāv pat uzskats, ka svece spēj sadedzināt telpā uzkrājušos negatīvo enerģiju. Tomēr, atmetot ezotēriku, pavisam noteikti var apgalvot, ka sveču liesma un degošas sveces smarža nomierina un uzlabo labsajūtu. Pat vairāk – zinātniski pētot dažādu sveču aromātus, pierādīts, ka sveces ar vaniļas aromātu visvairāk ietekmē laimes sajūtas rašanos. Apvienojumā ar meditāciju vai jogu efekts no darbošanās sveču gaismā noteikti būs vēl izteiktāks. Atliek tikai par to pārliecināties pašam.

Izej ārā pavērot zvaigznes

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lai arī par krītošo zvaigžņu laiku parasti tiek dēvētas augusta siltās naktis, zvaigznājus un citus debess ķermeņus iespējams vērot visu gadu. Marts šajā ziņā noteikti nav izņēmums, gluži pretēji – ja pavasaris vēl īsti nav atnācis, marta vēsajās pievakarēs iespējams “noķert” ne tikai mirdzošas zvaigznes, bet arī ziemeļblāzmu. Viss, kas nepieciešams, – skatienam maksimāli atklāta vieta bez lieka gaismas piesārņojuma, piemēram, nomaļāka pļava vai pludmale.

Atrodi piemērotu vietu pilsētas panorāmas baudīšanai

Ja negribas braukt ārpus apdzīvotas vietas cerībā nomedīt kādu zvaigznāju vai komētu, laba alternatīva saturīgai Zemes stundas pavadīšanai iespējama arī civilizētā un urbanizētā vidē – pašā pilsētā. Izgaismotu ielu un ēku panorāma, veroties no kādas augstākas skatu vietas, piemēram, torņa, var būt patiesi saviļņojoša. Bet tagad iedomājies, cik iespaidīgs varētu šķist brīdis, kad liela daļa pilsētas gaismu tiek izslēgtas! To ir iespējams pārbaudīt jau šajā nedēļas nogalē, 25. martā.

Uzrīko galda spēļu vakaru

Esi aizrautīgs un azartisks, un tavi nedēļas nogaļu vakari nav iedomājami bez galda spēlēm ģimenes locekļu, radinieku vai draugu lokā? Izmanto Zemes stundu savā labā un padari ierasto galda spēļu spēlēšanu vēl aizraujošāku. Vai tas būtu Alias, Katana vai Saboteur, sveču gaismā sacenšanās atjautībā un veiklībā ar citiem paliks neaizmirstama. Dažas galda spēles pat ieteicams spēlēt pustumsā – tās gan vairāk paredzētas pāriem.

Ielūdz draugus uz ballīti tumsā

Lai arī Helovīns jau pagājis, aizraujošas draugu ballītes tumsā iespējams rīkot ne tikai gada tumšākajos mēnešos. Par godu Zemes stundai izvēlies vai radi pats dabai draudzīgas ballītes dekorācijas no otrreiz pārstrādātiem materiāliem un izmanto vienreizlietojamus biopolimēra traukus. Tas ir īpašs plastmasas paveids, kas iegūts no augu taukiem, eļļas, kukurūzas cietes, zirņu cietes un citām sastāvdaļām. Tumsas motīvs lieliski noderēs arī mazāko ballētāju izklaidēšanai. Sagādā bērniem luminiscējošus cukurvates kociņus, tumsā spīdošus hula-hoop riņķus un neona gaismiņas, un par jautrības trūkumu uztraukties nevajadzēs. Vienīgi parūpējies, lai telpā būtu apklāti visi asie mēbeļu un citu priekšmetu stūri! Drošība tomēr pirmajā vietā.

Pagatavo planētai draudzīgus ēdienus sveču gaismā

Pat ja esi gaļēdājs, Zemes stunda ir piemērots brīdis, lai savā vakara ēdienkartē iekļautu un izmēģinātu arī dabai pilnībā draudzīgus ēdienus, kas pagatavoti no plašās augu valsts produktiem. Turklāt veģetārs ēdiens nebūt nenozīmē, ka paliksi neēdis un nesasniegsi sāta sajūtu – izvēloties pārbaudītas receptes, būsi pat pārsteigts, cik garšīgi un arī veselīgi iespējams ieturēt maltīti. Lai būtu interesantāk, vari vakariņu gatavošanā iesaistīt arī savus ģimenes locekļus vai draugus. Virtuves griestu lampas vietā iededz sveces. Būs planētai draudzīgāk, un arī noskaņa būs jaukāka!

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.