Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Mammu aptauja: 95% mammu pēdējā pusgada laikā bieži jutušās nogurušas

Lai arī lielākā daļa mammu sev mammas lomā liek atzīmi 7/8, viņas atzīst: mums “klibo” prasme atrast laiku sev, lai atjaunotu resursus mammas lomas pildīšanai (64%), un pēdējā pusgada laikā bieži esam jutušās nogurušas. Tā liecina vecāku organizācijas “Mammamuntetiem.lv” šā gada aprīlī veiktā mammu aptauja, kuras dati tiks prezentēti un pārspriesti “Mammu sapulcē”, kas notiks piektdien, 6.maijā, kinoteātrī “Splendid Palace”, kā arī būs skatāma tiešraidē.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Pandēmijas divi gadi mammām ir bijuši grūti, jo lielākoties tieši viņas uzņēmušās ģimenes rūpes uz saviem pleciem. Arī šis gads ir sācies ar zināmu smagumu. Tāpēc, gaidot Mātes dienu, mēs rīkojām mammu aptauju, lai konkretizētu: kā ir klājies pēdējā pusgada laikā? Kādi ir bijuši lielākie izaicinājumi mammas lomā? Ko mainītu, ja tūdaļ varētu ko mainīt?” par aptaujas mērķiem stāsta Inga Akmentiņa-Smildziņa, vecāku organizācijas “Mammamuntetiem.lv” vadītāja.

Aptaujas datus sabiedrībā zināmas mammas un speciālisti analizēs “Mammu sapulcē”

Mammu aptauja, ko veica “Mammamuntetiem.lv” sadarbībā ar informācijas un komunikācijas tehnoloģiju uzņēmumu “Bite Latvija” un nekustamo īpašumu attīstītāju “YIT LATVIJA”, norisinājās aprīlī, tajā piedalījās 1116 mammu no visas Latvijas. Aptaujā tika aicinātas piedalīties tās mammas, kuru apgādībā ir vismaz viens nepilngadīgs bērns. Lielākajai daļai respondenšu (44%) ir 1 bērns, 35% mammu ir 2 bērni, 14% aptaujas dalībnieču ir 3 bērni, vairāk par trim bērniem – 5% mammu. Aptuveni trešajai daļai (35%) aptaujas dalībnieču ir zīdaiņa vecuma bērni, bērnudārza vecuma bērni (1,5-7 gadi) – 70% mammu, savukārt skolas vecuma bērni – 62% mammu; no tiem 40% ir pusaudžu mammas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Iegūtie aptaujas dati plašāk tiks prezentēti un mammu un speciālistu vidū pārspriesti “Mammu sapulcē”, kas notiks piektdien, 6.maijā, no plkst. 11.00 līdz 12.00, un kurā ikviens interesents bez maksas var pievienoties klātienē Rīgā, kinoteātrī “Splendid Palace”, vai skatīties to tiešraidē portālā “Mammamuntetiem.lv” un “Facebook”. Sapulcē diskutēs tādas sabiedrībā iecienītas mammas un speciālisti kā aktrise un dvīņu mamma Anta Aizupe, dziedātāja Māra Upmane-Holšteine, TV seja Rūta Dvinska, pasākumu rīkotāja Gundega Skudriņa, psiholoģe Kristīne Balode, aktrise Ieva Florence-Vīksne un citi.

Mammas sev liek atzīmi 7/8

Aptaujā mammas tika aicinātas ielikt sev atzīmi, esot mammas lomā, 10 baļļu sistēmā, kur 10 ir visaugstākais vērtējums. Vērtējumu 7 vai augstāk sev ielikušas kopumā 84% mammu – tātad mammas sevi vērtē kā labas mammas. Visbiežāk izvēlētie vērtējumi ir “7 – labi” (36%) un “8 – ļoti labi” (35%). 10% mammu sevi vērtē ar 6 jeb “gandrīz labi” un tikpat mammu ar 9 jeb “teicami”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Tās mammas, kuras sev ielika zemāku vērtējumu, visbiežāk to saista ar to, ka nav pietiekami laika, ko veltīt bērniem, vai ka netiek apmierinātas bērnu vajadzības, piemēram, mamma nevar sagādāt visu, ko bērns vēlas. Mammas arī norādīja uz saviem augstajiem standartiem – ka vienmēr ir vieta izaugsmei, attīstībai, savu prasmju uzlabošanai, ka ir konkrētas lietas, kuras sagādā grūtības, piemēram, nezina, kā tikt galā, kad bērns nekārto istabu vai ir dusmu izvirdumi, kā tikt galā ar pusaudzi utt.,” skaidro psiholoģe Sabīne Bērziņa, “Mammamuntetiem.lv” eksperte.

Tās mammas, kas sev lika labu vērtējumu, to pamatoja ar saviem labajiem nodomiem – ka mēģina izdarīt tik labi, cik var, ka kopumā tiek galā ar mammas pienākumiem, kā arī novēro, ka viņu savstarpējās attiecības ar bērniem ir labas, un tas ir rādītājs mammas prasmēm mammas lomā.

Atbilst savam mammas ideālam, bet slikti rūpējas par emocionālo un fizisko veselību

Vairums mammu teic, ka atbilst savam mammas ideālam uz 7 ballēm jeb “labi” (31%) vai 8 jeb “ļoti labi” (31%). Ar 6 sevi novērtēja 13% mammu, un 7% uzskata, ka viduvēji atbilst savam mammas ideālam.

Tipisks mammas ideāls, pēc pašu mammu domām, ir tāda, kas spēj reaģēt uz bērna emocionālajām vajadzībām, ir saprotoša, mīloša un atbalstoša. Ideāla mamma rāda labu piemēru, ir klātesoša un spēj uzklausīt un mierināt, un bērns viņai var uzticēties un zina, ka var nākt pēc atbalsta un mierinājuma. Tāpat ideāla mamma ir laimīga mamma (šis arī saskan ar to, ka liela daļa mammu, kuras piedalījās aptaujā, patiešām izjūt ļoti daudz pozitīvu emociju, tostarp laimi, mīlestību un prieku). “Varam teikt, ka mums ir daudz savam mammas ideālam atbilstošu mammu, kuras pašas jūtas kopumā labi,” atzīst psiholoģe Sabīne Bērziņa.

Vienlaikus uz jautājumu “Kā tu vērtē: vai tu regulāri rūpējies par savu fizisko labsajūtu, veselību?” tikai sestā daļa mammu atbild ar pārliecinošu “jā”. Tāpat tikai sestā daļa mammu ar “jā” atbild arī uz jautājumu “Kā tu vērtē: vai tu regulāri rūpējies par savu emocionālo labsajūtu?”.

Vaicātas, vai pēdējo 6 mēnešu laikā bieži ir jutušās nogurušas, 95% mammu atbild apstiprinoši. Proti, ar “Jā, ļoti bieži” atbild 50% respondenšu, ar “Jā, šad un tad” – 45%. Tikai 5% mammu norāda, ka jutās nogurušas reti vai nemaz. “Mammu emocionālās izjūtas pēdējā pusgada laikā: mīlestība un nogurums roku rokā. Lai arī tik ļoti daudzas mammas apgalvo, ka bieži ir jutušās nogurušas, vienlaikus viņas teic, ka izjūt lielu mīlestību. Piemēram, uz jautājumu “Kādas emocijas piedzīvotas visbiežāk pēdējā pusgada laikā, domājot par sevi?”, mammas atbild – “mīlestība”. Tieši mīlestības izjūta viņas visbiežāk pārņem, arī domājot par saviem bērniem, un tas ir skaisti,” vērtē Inga Akmentiņa-Smildziņa.

Ja varētu, tad biežāk laiku pavadītu ar savu partneri

Mammu aptaujā mammas atklāj arī to, kas, viņuprāt, mammas lomā viņām “klibo” visvairāk – tā ir prasme atrast laiku sev, lai atjaunotu resursus mammas lomas pildīšanai (64%), kā arī spēja savaldīt savas emocijas (57%). Acīmredzot tieši tāpēc uz jautājumu “Ja tev būtu iespēja, ko tu šobrīd gribētu mainīt savā ikdienā?” mammu atbildēs iezīmējas šāds TOP 4:

1. Biežāk laiku pavadīt ar partneri divatā (63%).

2. Uzsāktu regulārus sporta treniņus (56%).

3. Beidzot pievērstos savam hobijam (27%).

4. Sāktu apmeklēt psihologu, psihoterapeitu (23%).

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.