Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Vientulība – pamestības saltā elpa

Foto: Unsplash/ attēlam ilustratīva nozīme

Šīs pārdomas manī radās pēc kādām bērēm. Mūžībā aizgājusī sirmāmiņa it kā nedzīvoja viena un tomēr viņa bija pamesta. Pamesta no tuvākā cilvēka, ļoti iespējams, ka arī šis cilvēks jutās vientuļš. Tagad, kad sākas tumšais rudens periods, atgriezos pie skaudrās domas, cik ir tādu, kuri sadeg no pamestības?
Lauki paliek ar vien tukšāki, kas notiek ar šiem cilvēkiem? Tiesa- daļa nonāk aprūpes centrā, nenoliedzami, ka pilsētā notiek tas pats. Taču arī aprūpes centrā viņi turpina sērot, ar visu ir neapmierināti. Viņi aizvien jūtas pamesti.
Kas tad ir pamestība? Tas ir iek­šējās vientulības stāvoklis, kurš vairs ne­pakļaujas kontrolei un ir patiesās vientu­lības karikatūra. Un tad tā ir vientulība, kas kļūst par lāstu, milzīgām ciešanām. Pamatoti mēdz teikt: „Tie, kas ir vientuļi, tie aug un veidojas, bet tie, kas ir atstāti, notrulinās.” Māte Terēze saka, ka lielākā mūsdienu slimība nav lepra vai tuberkuloze, bet gan sajūta, ka nevienam neesi vajadzīgs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vientulību var izraisīt sociālā izolētība, vecie cilvēki neatrod savai personībai sociālu jēgu, jūtas nekam nederīgi un atstumti no sabiedrības. Rodas jautājums, kā vecie cilvēki reaģē uz vientulību? Arī šeit sociālajā darbā strādājošiem ir savs redzējums. Lai atraidītu vientulības izjūtas vecie cilvēki dažkārt var uzmācīgi pieprasīt sev uzmanību no apkārtējiem, ģimenē, tas atkal izraisa citu cilvēku neizpratni, turpinās attiecību samezglošanās, un tādā veidā tiešām visi sāk no vērsties no vecā cilvēka, jo neizprot viņa paniku, bailes un vajadzību pēc emocionāliem kontaktiem, mīlestības, sevis atzīšanas. Arī nevainīga alkohola lietošana aiz gara laika var beigties ar to, ka vecais cilvēks pats sevi izslēdz no sociālās dzīves. Es pat pieļauju tādu varbūtību, ka ģimenes ārsta apmeklējums nav tik daudz saistīts ar slimību, bet gan satikšanās ar cilvēku, kurš viņu patiesi uzklausīs un mazinās pamestības sajūtu. Tāpat kūlas dedzināšana, ļoti iespējams, ka arī tas tiek darīts, lai kaut reizi nonāktu uzmanības lokā jo pamestību skar arī jaunus cilvēkus.

Lai pievērstu uzmanību pat stāvot lielveikalā, šādi ļaudis velta dzēlīgas piezīmes visiem, kas parādās redzeslaukā.

Speciālisti apgalvo, ka mūsdienu pa­saulē vientulība ir primārā problēma. To­mēr tas, ko mēs saprotam ar vientulību, nebūt nav tik viennozīmīgs. Kāds var būt viens pats, bet nejusties vientuļi. Un pre­tēji – kāds var būt vientuļš, kaut arī nekad nav viens.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tomēr vientulība ir pārvarama. Tieši sociālajā aprūpē strādājot, cilvēkiem jāpalīdz pārvarēt viņu iekšējo tukšumu kaut ar vienkāršu parunāšanos.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.