Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Apstiprināti “Latvijas pasts” universālā pasta pakalpojuma tarifi

Foto: Unsplash/ attēlam ilustratīva nozīme

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) apstiprinājusi VAS “Latvijas pasts” iesniegtos universālā pasta pakalpojuma (UPP) tarifus. Jaunie vēstuļu korespondences un pasta paku sūtījumu tarifi tiks piemēroti no nākamā gada 1.janvāra, bet abonēto preses izdevumu piegādes pakalpojumu tarifu piemērošana atlikta līdz 2023.gada 1.janvārim.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Atšķirībā no iepriekšējiem gadiem SPRK šogad vienlaikus vērtēja gan vēstuļu korespondences un pasta paku sūtījumu tarifus, gan arī abonētās preses piegādes pakalpojumu tarifu. UPP tarifu projektu pasta komersants iesniedza kā daļu no pieteikuma UPP konkursā, kurā VAS “Latvijas Pasts” tika atzīts par uzvarētāju.

“Iepriekšējais vēstuļu korespondences un pasta paku tarifs stiprināts 2019.gada nogalē, savukārt abonēto preses izdevumu piegādes pakalpojuma tarifs Latvijā nav mainījies vairāk nekā desmit gadus. SPRK mērķis ir tuvināt universālā pasta pakalpojuma sniedzēja tarifus reālajām izmaksām. Līdz ar to tarifi pieauguši, būtiski mainoties dažādu izmaksu pozīcijām pēdējo gadu laikā. Piemēram, pieaugusi minimālā alga, transporta, degvielas, elektroenerģijas un citas izmaksas. Pēc vairāku mēnešu vērtēšanas SPRK tarifu atzinis par ekonomiski pamatotu un atbilstoši aprēķinātu,” komentējot SPRK apstiprinātos UPP tarifus, norāda SPRK priekšsēdētāja Alda Ozola.

Tarifu struktūra būs jaunā formātā, nosakot fiksētu maksu par sūtījuma apdrošināšanu visiem vēstuļu korespondences sūtījumu un pasta paku sūtījumu tarifiem. Vienlaikus arī būs vienota tarifa atlaide 0,49 eiro apmērā par ierakstītu vēstuļu korespondences sūtījumu un pasta paku sūtījumu noformēšanu “Mans Pasts” vidē.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Piemēram, vienkāršs A klases vēstuļu korespondences sūtījums svarā līdz 20 gramiem maksās 1,20 eiro līdzšinējā 1,00 eiro vietā. Savukārt ierakstīta 20 g vēstule maksās 1,95 eiro līdzšinējo 1,62 eiro vietā. Bet ar “Mans Pasts” atlaidi – 1,46 eiro.

Turpmāk pārrobežu vēstuļu korespondences sūtījumu tarifi tiks iedalīt četrpadsmit valstu un teritoriju grupās, līdzšinējo četru vietā, bet pārrobežu pasta paku sūtījumi – astoņās valstu un teritoriju grupās līdzšinējo piecu grupu vietā. Lielākoties, pārrobežu pasta paku ar lielāku svaru sūtījumi būs lētāki, bet vieglāki pasta paku sūtījumi – dārgāki.

Abonēto preses izdevumu piegādes pakalpojums no 2023.gada 1.janvāra tiks nodrošināts par vienotu tarifu  visā valsts teritorijā (šobrīd cenas piegādēm valstspilsētās un pārējā Latvijas teritorijā ir atšķirīgas). Jaunais tarifs noteikts atsevišķi par vienas preses izdevuma vienības piegādi (0,48 eiro bez PVN) un par kilogramu (1,14 eiro bez PVN).

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Atbilstoši jaunajām uzliktajām saistībām, kuras SPRK iekļāva, izstrādājot UPP sniedzēja konkursa nolikumu, pasta komersantam nākamos piecus gadus būs jāievēro arī vairākas būtiskas kvalitātes prasības, kas attieksies uz pasta sūtījumu savākšanas biežumu, vēstuļu kastīšu skaitu un to izvietojumu, kā arī abonētās preses piegādes laiku Latvijā. Turklāt visiem Latvijas iedzīvotājiem būs vienādas iespējas saņemt UPP par vienotu tarifu.

SPRK veikusi rūpīgu UPP tarifu projekta izvērtēšanu un 27.augustā organizējusi uzklausīšanas sanāksmi, kurā AS “Latvijas Pasts” pārstāvji iepazīstināja ar izstrādātā tarifu projekta būtību un ekonomisko pamatojumu. Uzklausīšanas sanāksmē piedalījās SIA “Izdevniecība Dienas Mediji”, SIA “Izdevniecība Rīgas Viļņi”, SIA “Bauskas dzīve”, SIA “Reģionu Mediji”, Latvijas Preses izdevēju asociācijas, Kultūras un Satiksmes ministrijas pārstāvji.

SPRK arī vairākkārt pasta komersantam lūdza iesniegt papildinformāciju, precizējumus un skaidrojumus, uz šiem pieprasījumiem sniegtas atbildes un veikti precizējumi. SPRK izvērtējot tarifu veidojošo izmaksu pamatojumu, secināja, ka tarifu projekts ir ekonomiski pamatots un atbilstoši aprēķināts, lai segtu VAS “Latvijas pasts” UPP izmaksas un nodrošinātu tā rentabilitāti.

Š.g. 22.jūlijā SPRK atzina VAS “Latvijas pasts” par konkursa uzvarētāju un noteica UPP saistības uz pieciem gadiem – no 2022.gada 1.janvāra līdz 2026.gada 31.decembrim.

Universālais pasta pakalpojums (UPP) ir minimālais noteiktas kvalitātes pasta pakalpojumu kopums, kas pieejams visiem lietotājiem Latvijā par vienotu tarifu neatkarīgi no to ģeogrāfiskās atrašanās vietas. UPP sniedzējam ir pienākums nodrošināt iekšzemes un pārrobežu vēstuļu korespondences un pasta paku sūtījumus, kā arī abonētās preses piegādi.

Pakalpojumu tarifus pasta nozarē nosaka pasta komersants, bet apstiprina SPRK. Atbilstoši Pasta likumam SPRK pienākums ir konkursa kārtībā noteikt UPP sniedzēju, uzraudzīt pasta pakalpojumu sniegšanu, tai skaitā UPP, kā arī pasta nozares normatīvo aktu ievērošanu.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.