Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Notikumiem, projektiem un aktivitātēm bagāts gads

Notikumiem, projektiem un aktivitātēm bagāts gads

Ingus Berkulis: “Viens no svarīgākajiem uzdevumiem būs iedzīvotāju līdzdalības organizēšana.”

Alūksnes novada pašvaldības domes izpilddirektora Ingus Berkuļa ziņojums pirmajā šī gada domes sēdē bija par paveiktajiem darbiem 2023. gadā, par to, kāda pašlaik ir situācija novadā dažādās nozarēs un kādi mērķi un izaicinājumi izpilddirektoram un pašvaldības darbiniekiem izvirzīti darbam 2024. gadā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pašlaik pašvaldībā notiek intensīvs darbs, sastādot 2024. gada budžetu. “Mērķis ir izveidot sabalansētu budžetu, lai nodrošinātu pašvaldības funkciju un pakalpojumu izpildi. Caur to jāsasniedz pašvaldības attīstības programmā izvirzītie attīstības mērķi. Šim nolūkam svarīgi ir motivēti darbinieki, aktuāla speciālistu piesaiste, un viens no svarīgākajiem uzdevumiem būs iedzīvotāju līdzdalības organizēšana, kurai jāsāk darboties ar nākamā gada 1. janvāri,” teica izpilddirektors.

Demogrāfija neiepriecinoša

I. Berkulis informē, ka pagājušajā gadā novadā piedzimuši 88 bērni – 42 meitenes un 46 zēni, kas salīdzinājumā ar 2022. gadu ir par astoņiem bērniem mazāk. Reģistrētas 56 laulības, kas ir par 31 mazāk nekā gadu pirms tam. Mūžībā aizgājuši 229 novada iedzīvotāji, kas tomēr ir mazāk, jo 2022. gadā miruši 253 cilvēki. Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes dati liecina, ka līdz 2023. gada 1. jūlijam Alūksnes novadā dzīves vietu deklarējuši 14 700 iedzīvotāju, kas ir par 380 iedzīvotājiem mazāk nekā gadu iepriekš. 2022. gadā šajā pašā laikā šis skaitlis bija 15 080.

Situācija vienādojusies

Pašlaik Alūksnes novadā reģistrēti 1516 uzņēmumi. Salīdzinot ar 2019. gadu, kad likvidēto uzņēmumu bija vairāk nekā reģistrēto, 2023. gadā situācija starp reģistrētajiem un likvidētajiem ir vienādojusies, abās pozīcijās ir 43. Jauni uzņēmumi visvairāk reģistrēti dažādu pakalpojumu sniegšanā, vairumtirdzniecībā un mazumtirdzniecībā, tehnikas remonta pakalpojumu sniegšanā, mežsaimniecībā un mežizstrādē, bet citi, uzņēmējdarbības virzienu reģistrējot, to nav norādījuši, stāsta I. Berkulis.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tendence samazināties

Bezdarba līmenim pēdējos gados ir tendence samazināties. “Pagājušā gada sākumā tas bija 7,9 %, bet gada beigās, kā liecina Nodarbinātības valsts aģentūras dati, tas ir nedaudz samazinājies un ir 6,9 %. Bezdarba līmenis pērn un vēl gadu pirms tam, salīdzinot ar Vidzemi un Latviju kopumā, Alūksnes novadā tomēr ir augstāks, bet kopumā pēdējos gados vērojams samazinājums. Novembrī Alūksnes novadā bija reģistrējušies 570 bezdarbnieku,” atklāj izpilddirektors.

Mazāk iestāžu un darbinieku

Pašvaldības funkcijas un pakalpojumus pērn realizēja 26 pašvaldības iestādes. Divu ar pusi gadu laikā no līdz tam esošajām 54 iestādēm tās samazinātas par 28. Pašlaik pašvaldībā strādā 549 darbinieki, kas ir par 128 mazāk nekā 2021. gada 1. jūlijā. “Šis fakts, sastādot jauno budžetu, ļauj ne tikai pārskatīt minimālo algu, bet arī visu pārējo novada pašvaldības darbinieku atalgojumu,” norāda I. Berkulis.

Darba attiecībās pašlaik ir 330 pedagogi, kas ir par 65 mazāk nekā 2021. gada 1. jūlijā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pašvaldībai pieder 100 % kapitāldaļu SIA “Alūksnes nami”, SIA “Alūksnes enerģija”, SIA “Rūpe” un 81,91886 % daļu SIA “Alūksnes slimnīca”. Ir trīs kapitālsabiedrības, kurās ir 50 % un mazāk kapitāldaļu SIA “Kaudzītes”, SIA “Alūksnes primārās veselības aprūpes centrs” un “Gulbenes Alūksnes bānītis”.

Arī sēžu mazāk

Novada pašvaldības domē pērn notikušas 12 Sociālās, izglītības un kultūras komitejas sēdes, kas ir par trīs sēdēm mazāk nekā 2021. gadā. Trīs Tautsaimniecības un vēlāk deviņas Attīstības komitejas sēdes, 14 Finanšu komitejas sēdes. Par 12 mazāk nekā gadu pirms tam bijis domes sēžu, 2023. gadā tikai 15. Pieņemti 439 domes lēmumi, kas ir par 81 mazāk nekā gadu pirms tam. “Pagājušais gads iezīmējās arī ar jaunā pašvaldību likuma stāšanos spēkā, tādēļ bija jāpārskata 43 saistošie noteikumi, un darbs pie tiem vēl turpinās,” norāda izpilddirektors.

Raženi strādājušas arī pašvaldības komisijas, norāda I. Berkulis un nosauc virkni pieņemto lēmumu skaitu.

Mazina birokrātiju

Centrālās administrācijas darbs iezīmējas ar to, ka būtiski samazinājies gan saņemtās, gan nosūtāmās korespondences un noslēgto līgumu skaits. Dokumentu vienību skaits ir samazinājies par 11,3 %, kas saistīts ar elektronisko informācijas sistēmu izmantošanu darbā. “Darbinieki arvien vairāk izmanto iespēju dokumentus digitalizēt, kas taupa laiku, samazina izmaksas, ļauj ievērot termiņus un uzlabo komunikāciju. Darbs vēl turpināsies, lai mazinātu papīra formāta dokumentus un birokrātiju. Strādājam pie tā, lai nesadrumstalotu procesus, jo bieži nākas konstatēt, ka darbinieku amata pienākumi dublējas,” atklāj izpilddirektors.

Bieži izmantoti

Pagājušais gads iezīmējas ar 15 Klientu apkalpošanas centru atvēršanu visā novada teritorijā. Tas iedzīvotājiem ir galvenais punkts, kur saņemt informāciju, risināt problēmas, saņemt palīdzību. Pavisam pagastos gan klātienē, gan telefoniski sniegti 2227 pakalpojumi, bet Alūksnes pilsētā 3192. Visvairāk iedzīvotāji šo centru pakalpojumus izmantojuši Pededzē, mazāk Ziemerī, neskaitot Mārkalni, kur centru atvēra pašā gada nogalē.

Daudz apjomīgu projektu

Jaunā Alūksnes novada attīstības programma ir spēkā divus gadus. No visu plānoto aktivitāšu skaita pašlaik realizēti 26 %. “Pagājušais gads iezīmējās ar apjomīgu projektu realizāciju gan skaita, gan apgūstamā finansējuma ziņā, par ko liels paldies visiem iesaistītajiem darbiniekiem. Izveidota viena pagastu apvienības pārvalde, līdz ar ko novadā strādā tikai viena pagastu administrācija. Pagastu teritorijas ikdienā pārrauga ēku un teritorijas pārziņi. Iedzīvotāji, lai risinātu problēmas, vēršas Klientu apkalpošanas centros pagastu bibliotēkās. Pagastu apvienības pārvalde, pārraugot un vadot pagastus ar vienu iestādi, mērķtiecīgi plāno budžetu, pārskata pakalpojumu sniegšanas vietu nepieciešamību pēc reālās situācijas,” uzsver I. Berkulis.

Uzlabota izglītības infrastruktūra

Pērn Alūksnes novadā realizēta izglītības reforma, līdztekus domājot par kvalitātes paaugstināšanu izglītības funkcijas nodrošināšanai – uzcelts Sporta centrs, pārbūvēts vidusskolas 7. 12. klašu korpuss. Nozīmīgs un svarīgs lēmums pieņemts, ņemot kredītus, pašvaldības kredītportfelis būtiski paaugstinājies ģimnāzijas vēsturiskā korpusa ēkas atjaunošanas uzsākšanai. “Līdztekus tam bijuši mazāki, bet ieguldījumi izglītības infrastruktūras uzlabošanai, piemēram, Ziemeru pamatskolā ierīkots pacēlājs un garderobe, bet Alūksnes pilsētā uzbūvēts veloparks,” atgādina izpilddirektors.

Sakārtotas teritorijas

Viņš stāsta arī par paveikto uzņēmējdarbībā, kas iezīmējās ar lielu finansējumu un daudzām aktivitātēm, projektiem. Mālupē, Annā, Ilzenē, Zeltiņos, Alsviķos, Jaunannā, Jaunalūksnē, Mārkalnē sakārtoti ceļu posmi, pagastos ieguldīta arī attīstības nauda. Pilsētā Gulbenes un Tālavas ielās uzlabota ūdenssaimniecības infrastruktūra, izbūvēta Biznesa stacija mazajiem uzņēmējiem un ražošanas ēkas Jaunlaicenē un Alūksnē.

Svarīgs darbs paveikts arī publiskās infrastruktūras un pakalpojumu izveidošanā iedzīvotājiem – sociālo pakalpojumu jomā realizēts deinstitucionalizācijas projekts, un tas tiek turpināts, ieguldot līdzekļus 75 000 eiro apmērā, ārpakalpojumam nodots pakalpojums “Aprūpe mājās”. Mainīta un nopirkta jauna tehnika ziemas sporta bāzei “Mežinieki”, publisko ūdeņu apsaimniekošanai. Turpinās ielu apgaismojuma atjaunošana Kolberģī, Strautiņos, Malienā, Ziedu, Purva, Skārņu, Malienas un Melleņkalna ielās. Pakalpojumu kvalitātes uzlabošanai uzcelta tūrisma informācijas ēka, sakārtots pilsētas centrs, likvidējot degradēto teritoriju. Pārbūvēta Miera iela, labiekārtoti Alūksnes Lielie kapi, ceļš Veclaicenē, par attīstības naudu sakārtota Veclaicenes ainavu apvidus infrastruktūra, kas ietvēra trīs pagastu teritorijas. “Jāpiemin arī SIA “Alūksnes slimnīca” realizēto projektu, izveidojot rehabilitācijas un fizikālās terapijas nodaļu,” piebilst izpilddirektors.

2023. gads pašvaldībā noslēdzās ar:

■ pašvaldības budžetu 26,4 miljoni eiro;

■ izdevumi 29,7 miljoni eiro,

■ nodokļu ieņēmumi un maksas pakalpojumi bez mērķdotācijām un pašvaldības izlīdzināšanas fonda 12,1 miljons eiro,

■ 31. decembrī pašvaldības īpašumu vērtība 68,3 miljoni eiro,

■ kopējā aktīvu vērtība 93,5 miljoni eiro,

■ gada beigās saistības 36,4 miljoni eiro,

■ procentuāli tas ir 17,4 % bez mērķdotācijas un pašvaldības izlīdzināšanas fonda līdzekļiem pret pārējo novada budžetu,

■ plānots, ka 2024. gads ar saistībām un kredītportfeļa apmēru būs nedaudz zemāks par 20 %.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.