Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Būt korektiem pret vēstures patiesību

8. maijs - Nacisma sagrāves un Otrā pasaules kara upuru piemiņas diena šogad aizritēja Ukrainā notiekošā kara ēnā. Tas rosina vilkt skarbas paralēles ar laiku pirms gandrīz 80 gadiem un ar citām acīm paraudzīties uz piemiņas vietām, kas ir simbols tā laika notikumiem. Arī Alūksnes Brāļu kapi šajās dienās kļuva par diskusiju objektu. Atsaucoties uz lasītāja jautājumu - “Vai zem Alūksnes padomju armijas memoriāla ir kapi?” - laikrakstā “Alūksnes un Malienas Ziņas” pētījām – kāds ir šis mantojums un ko ar šo mantojumu darīt šodien?

Kultūrvēsturnieks Jānis Polis aicina palūkoties uz Alūksnes Brāļu kapiem no šodienas skata punkta. Viņš jautā: “Ko, apskatot Alūksnes Brāļu kapus, mēs par tiem uzzinām, skatoties ar tūrista aci? Uz vienas plāksnes ir Ojāra Vācieša dzejoļa rindu atdzejojums krieviski, nav orientējošā teksta, par ko ir stāsts šajā vietā. Visi uzraksti ir krieviski, civiliedzīvotājiem, kuri šeit gāja bojā nacistu okupācijas laikā, ir tikai viena plāksnīte. Uzreiz ir jautājums - kuru mēs vairāk cienām? Labi zināms, ka ebreju ģimenes bija vietējie cilvēki, kuri pelnījuši detalizētu izklāstu, kas tad viņi bija? Tāpat arī vienīgā plāksne ar uzrakstu latviešu valodā - nav skaidrs, kas tie ir par cilvēkiem,” saka J. Polis.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties Aluksniesiem.lv abonementu:

"Alūksniešiem.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības "Malienas Ziņas" saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus Alūksnes un Apes novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē Aluksniesiem.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā Aluksniesiem.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.